HENRYK KŁOSOK

Henryk Kłosok urodził się 9 stycznia 1914 roku w Bottrop (Westfalia), zmarł 3 kwietnia 2003 roku w Wodzisławiu.

Po I Wojnie Światowej wraz z rodziną wrócił do Polski. W 1928 roku rozpoczął karierę juniorską w Odrze. Dwa lata później grał już w drużynie seniorów. W 1931 r. pełnił w klubie funkcje zastępcy sekretarza. W latach 30. był piłkarzem Sokoła Wodzisław i Młodzieży Powstańczej Wodzisław. Po II Wojnie Światowej był działaczem Rymera Niedobczyce i Górnika Radlin. Działalność w Kolejarzu Wodzisław rozpoczął w 1948 roku. Od 1954 roku został działaczem Górnika Wilchwy. Reprezentował Górnik podczas fuzji z Kolejarzem. Kolejarz był z kolei reprezentowany przez Józefa Stęchłego.

Pracę w Odrze jako działacz kontynuował w następnych latach. Podczas 50-lecia klubu w 1972 roku był wiceprezesem ds. sportowych. To z inicjatywy Henryka Kłosoka, w 1974 roku powrócono do historycznej nazwy „Odra”.

Henryk Kłosok to prawdziwa legenda wodzisławskiej piłki. Piłce oddał całe swoje życie. W publikacji na 50-lecie GKS Wodzisław odpowiedział na pytanie, jak długo będzie wierny GKS.

Jak długo będę wierny GKS? Dopóty, dopóki dopisywać będzie zdrowie. Wprawdzie na „liczniku” wybija już „60”, ale następców nie widać i trudno nawet myśleć o zejściu z areny.

„Złote Gody sportowego Wodzisławia”, 1972 rok

Po zakończeniu czynnej pracy, w latach 80., został odznaczony tytułem Honorowego Prezesa Odry. Wspólnie z Ireneuszem Serwotką świętował awans Odry do ekstraklasy. Jego syn Eugeniusz Kłosok również był działaczem Odry – pod koniec lat 90. i na początku 2000 pełnił funkcję dyrektora klubu.

Za swą działalność sportową wielokrotnie był odznaczany wysokimi honorami, m.in. Krzyżem Kawalerskim OOP, Srebrnym Krzyżem Zasługi, złotą i srebrną odznaką „zasłużonemu w rozwoju województwa katowickiego” oraz szereg odznaczeń sportowych.

1 kwietnia zmarł Eugeniusz Kłosok, wieloletni dyrektor MKS „Odra”. W czasie przejażdżki rowerowej nie wytrzymało serce. Dwa dni później zmarł Henryk Kłosok (ojciec Eugeniusza), były świetny piłkarz, prezes honorowy Odry.

Scroll to Top