Deprecated: Korzystanie z elementor/widgets/widgets_registered uznawane jest za przestarzałe od wersji 3.5.0! Zamiast tego proszę użyć elementor/widgets/register. in /home/platne/serwer97883/public_html/wp-includes/functions.php on line 5758

Deprecated: Funkcja Elementor\Widgets_Manager::register_widget_type jest przestarzała od wersji 3.5.0! Zamiast jej proszę użyć register. in /home/platne/serwer97883/public_html/wp-includes/functions.php on line 5383
Legendy - Historia Odry Wodzisław

LEGENDY ODRY WODZISŁAW

Założyciele Odry

Leon Słanina

Stanisław Kołacki

Pierwszy prezes Odry Wodzisław

Stanisław Rojek

Wybitne osobistości

Maksymilian Olszar

Drugi prezes Odry, pełnił funkcję od 1923 r. do II Wojny Światowej, z małą przerwą w latach 30.

Henryk Kłosok

ur. 9.01.1914 r., zm. 3.04.2003 r. Od 1928 r. zawodnik juniorów Odry, od 1930 r. w zespole seniorów. W 1931 r. łączył granie z funkcją z-cy sekretarza. W latach 1954-78 pełnił funkcję prezesa i wiceprezesa. Od lat ’80 tytułowany Honorowym Prezesem Odry.

Józef Stęchły

ur. 11.02.1923 r., zm. 5.10.1974 r. W latach 50. prezes Kolejarza Wodzisław, następnie przez lata pełnił funkcję wiceprezesa ds. inwestycji. Z Ignacym Dembowym i Janem Zającem wniósł ogromny wkład w budowę stadionu Aleja.

Zygfryd Kiermaszek

ur. 27.01.1931 r. w Wodzisławiu, zm. 20.08.2017 r. Od 1961 r. szkolił młodzież w Kolejarzu Wodzisław. W sezonie 1965/66 razem z Witoldem Wilczkiem poprowadził seniorów do III ligi, gdzie objął stanowisko pierwszego trenera. Trenerem był jeszcze w latach 72/73 oraz na krótko w sezonie 79/80. W latach 1991-93 piastował funkcję prezesa Odry.

Ireneusz Serwotka

ur. 16.07.1961 r. w Wodzisławiu. Sponsor klubu i organizator awansu do Ekstraklasy. Prezes klubu w latach 1993-2007, a następnie 2008-2010. Najdłużej urzędujący prezes Odry w historii. Za jego kadencji wyremontowano stadion, zainstalowano oświetlenie i podgrzewaną płytę boiska.

Edward Socha

ur. 29.11.1955 r. Wychowanek Odry. Zawodnik pierwszej drużyny w latach 1973-78. Wieloletni dyrektor sportowy w Odrze w latach gry w ekstraklasie, odpowiedzialny za politykę transferową. Prezes klubu w latach 2007-08.

Wacław Dyszlewski

ur. 12.09.1909 r. Na przełomie lat 40-tych i 50-tych był animatorem działalności szkolenia młodzieży w Kolejarzu Wodzisław. Drużynę seniorską Kolejarza prowadził w sezonach 1956 i 1957, awansując do Klasy A. Następnie był trenerem Kolejarza w latach 1960-1963.

Ryszard Kamiński

ur. 9.01.1942 r., zm. 1.07.2012 r. W latach 60. grał w drużynie Górnika Wilchwy/Wodzisław, z którą wywalczył awans do 3 ligi. Jako trener objął drużynę Odry w sezonie 1975/76. Rok później zdobył z zespołem historyczny awans do II ligi. W sezonie 77/78 dotarł do ćwierćfinału Pucharu Polski. W sezonie 1981/82 drugi raz awansował z Odrą do II ligi. Rekordzista w liczbie meczów jako trener Odry (194).

Franciszek Krótki

ur. 28.02.1955 r. w Wodzisławiu. Rozegrał dla Odry 110 spotkań, w których strzelił 38 goli. W 1991 r. został pracownikiem MOSiR, trenując jednocześnie drużynę rezerw Odry w A-klasie. Drużynę seniorów przejął jesienią 1991 r. Jego zespół spadł z 2 ligi, ale już w kolejnym sezonie wygrał 3 ligę, co przyniosło efekt w postaci szybkiego powrotu na drugoligowe boiska. Poprowadził Odrę w 111 spotkaniach ligowych.

Marcin Bochynek

ur. 1.01.1942 r. Poprowadził Odrę w 34 meczach II-ligowych i 69 meczach I-ligowych. Awansował z Odrą do I ligi w sezonie 1995/96. Zdobył 3 miejsce w I lidze w sezonie 1996/97. W tym samym sezonie dotarł do półfinału Pucharu Polski oraz zagrał w Pucharze Intertoto i Pucharze UEFA.

Jan Adamczyk

ur. 1956 r. W Odrze grał od 1977 do 1983 roku. W sezonie 86/87 asystent trenera Bytomskiego, w sezonie 1992/93 II trener Odry. Następnie trener drużyn młodzieżowych. W 1998 r. zdobył Mistrzostwo Polski Juniorów. W latach 2005-06 asystent trenera Fornalika w Ekstraklasie.

Bronisław Majcherek

ur. 18.03.1947 r., zm. 4.04.2022 r. Piłkarz Odry w latach 1963-69. Od 1989 do 1991 r. asystent trenera Kuliga, następnie II trener Odry i w latach 1993-94 asystent trenera Krótkiego. Pod koniec lat 90. trener drużyn młodzieżowych Odry, z którymi odnosił sukcesy na Śląsku.

Jerzy Wyrobek

ur. 19.12.1949 r., zm. 26.03.2013 r. Trener Odry w latach 1998-2001. Prowadził drużynę w 81 meczach. Przyczynił się do utrzymania Odry w Ekstraklasie. Dwukrotnie pod jego wodzą Odra zajmowała 9 miejsce w Ekstraklasie.

Ryszard Wieczorek

ur. 25.01.1962 r. Piłkarz Odry, pomocnik. W Odrze w latach 1984–1993 i 1994–1998. Strzelec pierwszej bramki w Ekstraklasie. Rekordzista w liczbie zdobytych goli dla Odry (97). Jako trener poprowadził zespół w 160 spotkaniach ligowych. W sezonie 2001/02 zdobył Mistrzostwo Jesieni. Dwukrotnie jako trener zdobywał z Odrą 5 miejsce w Ekstraklasie. W 2002 r. wybrany do „Jedenastki 80-lecia Odry”.

Franciszek Smuda

ur. 22.06.1948 r. Piłkarz Odry w latach 1967–1969, grał na pozycji obrońcy. W sezonie 2004/05 trener Odry. Przyczynił się do uratowania Ekstraklasy, wygrywając w barażach z Widzewem Łódź. Późniejszy selekcjoner Reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy w 2012 r.

Stanisław Oślizło

ur. 13.11.1937 w Wodzisławiu. Obrońca, wychowanek Kolejarza Wodzisław. 57-krotny reprezentant Polski (1 gol). 296 występów w ekstraklasie w barwach Górnika Zabrze. Trener GKS Odra Wodzisław w sezonie 1985/86.

Witold Wilczek

ur. 26.04.1918, zm. 25.08.1986. Do 1947 nosił imię Wilhelm. Napastnik, przedwojenny wychowanek Odry. W ekstraklasie rozegrał 3 mecze w barwach Śmigłego Wilno i Rymeru Niedobczyce. Trener Górnika Wilchwy/Wodzisław w sezonie 1963/64, z którym zdobył historyczny awans do III ligi.

Alojzy Sitko

ur. 5.07.1911 w Bottrop w Niemczech – zm. 23.11.1989 w Wodzisławiu Śląskim. Obrońca, przedwojenny wychowanek Odry Wodzisław. 41 meczów i 1 gol w Ekstraklasie w latach 1938-39 w barwach Wisły Kraków. W latach 50. pracował przy reprezentacji Polski.

Karol Tatuś

ur. 6.05.1915 r. w Wodzisławiu, zm. w grudniu 1979 r. Napastnik, przedwojenny wychowanek Odry. 6 meczów i 5 goli w ekstraklasie w barwach Śmigłego Wilno.

Maksymilian Łuska

Przedwojenny wychowanek Odry, grał w Ekstraklasie w Śmigłym Wilno. Trener Kolejarza Wodzisław w latach 1958-60.

Stanisław Dembowy

ur. 18.05.1938 r. w Wodzisławiu. Napastnik Górnika Wodzisław i GKS Wodzisław w latach 1964-1969. Następnie trener drużyn młodzieżowych, z którymi zdobywał Mistrzostwo Śląska. Trener seniorskiej drużyny Odry w sezonie 1979/80.

Stanisław Zuzok

ur. 13 marca 1946 r., zm. w 1994 r. Obrońca GKS Wodzisław w latach 1964-66. Reprezentant Polski, ponad 200 meczów w Ekstraklasie w barwach GKS-u Katowice i Zagłębia Sosnowiec.

Herbert Gawlik

ur. 1945 r., pomocnik. W Odrze grał w latach 1967-1978, głównie na 3 poziomie rozgrywkowym. W 2002 r. wybrany do „Jedenastki 80-lecia Odry”.

Gerard Neumann

ur. 07.12.1953 r. Bramkarz GKS Odra Wodzisław w latach 1976-1985. W 2002 r. wybrany do „Jedenastki 80-lecia Odry”.

Tadeusz Szyja

Jeden z najlepszych strzelców GKS Wodzisław na 3 poziomie rozgrywkowym w latach 60. i 70. Zdobywca bramki dla GKS-u Wodzisław w meczu z kadrą Polski w 1966 r. Kierownik drużyny w latach 1976-77. W 2002 r. wybrany do „Jedenastki 80-lecia Odry”.

Jan Krzyżok

Ur. w 1947 r. Obrońca GKS Wodzisław i GKS Odra w latach 1970-1979. Kierownik drużyny w latach 1998-2000. W 2002 r. wybrany do „Jedenastki 80-lecia Odry”.

Roman Zieliński

Piłkarz Odry w sezonie 1980/81. Wieloletni trener drużyn młodzieżowych w Odrze. Późniejszy wieloletni prezes Młodzieżowego Klubu Piłkarskiego Centrum, szkolącego juniorów dla Odry Wodzisław.

Józef Kwiek

ur. 28.08.1959 r. , zm. 23.03.2019 r. Obrońca, w Odrze grał w latach 1977-91. Na 2 poziomie rozgrywkowym rozegrał dla Odry 234 mecze, w których zdobył 22 gole. W 2002 r. wybrany do „Jedenastki 80-lecia Odry”.

Mirosław Karwot

ur. 25.04.1959 r. Obrońca GKS Odra Wodzisław w latach 1984-1995. 343 mecze w barwach Odry w II lidze. W 2002 r. wybrany do „Jedenastki 80-lecia Odry”.

Marek Cudnowski

ur. 21.06.1961 r. Pomocnik, w Odrze od 1977 do 1991 r. W barwach niebiesko-czerwonych rozegrał 232 mecze w których zdobył 7 bramek.

Janusz Pontus

ur. 20.10.1961 r., napastnik Odry w latach 1986-91. Rozegrał 126 meczów, w których strzelił 32 gole.

Jarosław Wolny

ur. 1968 r., pomocnik. Wychowanek Odry. W drużynie seniorskiej grał w latach 1988-1994. Wystąpił w 185 meczach, w których strzelił 29 bramek.

Paweł Sibik

ur. 15.02.1971 r., pomocnik. W Odrze w latach 1995–2002 i 2004. Zagrał w 226 meczach, z czego 192 w Ekstraklasie. Strzelił dla Odry 31 bramek, z czego 28 w Ekstraklasie. W 2002 r. powołany do Reprezentacji na MŚ w Korei i Japonii, gdzie rozegrał kilka minut w meczu z USA. Asystent Janusza Białka w sezonie 2007/08. Trener koordynator w Odrze w latach 2011-2014.

Marcin Malinowski

ur. 6.11.1975 r. Obrońca w Odrze od 1997 roku. Rekordzista w liczbie meczów dla Odry w Ekstraklasie (303), w których strzelił 10 goli.

Jan Woś

ur. 17.02.1974 r. Ofensywny pomocnik, w Odrze od 1991 roku. Rekordzista w liczbie meczów w barwach Odry, rozegrał ich 417 z czego 264 w Ekstraklasie. Strzelił dla Odry 47 goli z czego 18 w Ekstraklasie. W 2002 r. wybrany do „Jedenastki 80-lecia Odry”.

Mirosław Staniek

ur. 30.08.1968 r., zm. 28.07.2009 r. Obrońca, w Odrze od 1988 roku. W barwach klubu rozegrał 180 meczów, z czego 102 w Ekstraklasie. Strzelił dla Odry 19 goli (8 w Ekstraklasie).

Mariusz Nosal

ur. 13.10.1974 r. Najlepszy strzelec Odry w Ekstraklasie, zdobywca 30 bramek. W 1999 r. powołany do Reprezentacji Polski na Puchar Króla w Tajlandii, rozegrał 2 mecze przeciwko Nowej Zelandii i Brazylii.

Piotr Sowisz

ur. 10.09.1971 r. w Wodzisławiu. Obrońca, wychowanek Odry, w klubie od 1989 do 2000 r., oraz w 2002 r. Rozegrał w barwach Odry 234 mecze i strzelił 15 goli. W sezonie 2012/13 trener APN Odra Wodzisław.

Piotr Jegor

ur. 13.06.1968 r., zm. 17.03.2020 r. Obrońca w Odrze w latach 1996–2001. Rozegrał dla Odry 107 meczów w Esktraklasie, w których zdobył 13 bramek. 20-krotny reprezentant Polski w latach 1989–1997 (1 gol). W 2002 r. wybrany do „Jedenastki 80-lecia Odry”.

Sławomir Paluch

ur. 27.11.1975 r., rozpoczynał karierę w Odrze. Występował w Wodzisławiu w latach 1990-93 a następnie w latach 1995-98. W 104 meczach w barwach Odry strzelił 36 bramek. W 1997 r. dwukrotnie wystąpił w Reprezentacji Polski.

Tomasz Sosna

ur. 23.04.1970 r., pomocnik. Wychowanek Odry, bronił barw klubu w latach 1988-96. Zagrał dla Odry 219 razy i strzelił 34 bramki.

Łukasz Sosin

ur. 7.05.1977 r., napastnik Odry Wodzisław w Ekstraklasie w sezonach 1999/00 i 2001/02. W 50 meczach strzelił 22 bramki. Reprezentant Polski w latach 2006-09, w 4 meczach zdobył 2 gole.

Grzegorz Tomala

ur. 6.09.1974 r. Bramkarz, wychowanek Odry. W latach 1998–2003 rozegrał 70 meczów w barwach Odry w Ekstraklasie. W 1999 r. został powołany do Reprezentacji na Puchar Króla Tajlandii, gdzie zagrał w 2 meczach z Nową Zelandią i Brazylią.

Michał Chałbiński

ur. 16.10.1976 r., napastnik Odry Wodzisław w Ekstraklasie w latach 2000-03. Jeden z najskuteczniejszych snajperów, zdobywca 29 goli w 91 meczach.

Marcin Bęben

ur. 9.01.1980 r., bramkarz. W Odrze w latach 2001–2004 rozegrał 81 meczów.

Piotr Rocki

ur. 11.01.1974 r., zm. 1.06.2020 r. Pomocnik, w Odrze grał w sezonach 2001/02 oraz 2004/05. W barwach niebiesko-czerwonych wystąpił 75 razy strzelając 18 goli. Pomysłodawca słynnych cieszynek.

Marcin Nowacki

ur. 12.03.1981 r. Pomocnik, w barwach Odry występował w latach 2000–2003 i 2007–2008. Rozegrał w Odrze 69 meczów i strzelił 11 bramek.

Sławomir Szary

ur. 31.07.1979 r. w Wodzisławiu. Obrońca, w Odrze w latach 2004–2009. Rozegrał dla niebiesko-czerwonych 124 mecze i strzelił 2 bramki.

Scroll to Top