JÓZEF STĘCHŁY

Józef Stęchły – drugi z lewej na ławce

Józef Stęchły urodził się 11 lutego 1923 roku w Krostoszowicach. Po II Wojnie Światowej wrócił z Anglii do Polski. Zmarł 5 października 1974 roku.

Był jednym z najbardziej zasłużonych działaczy Kolejarza, Górnika i GKS Wodzisław. W II połowie lat 50-tych pełnił funkcję prezesa Kolejarza Wodzisław. Następnie przez lata był w zarządzie GKS Wodzisław, pełniąc funkcję wiceprezesa ds. inwestycji. Wraz z Ignacym Dembowym i Janem Zającem wniósł ogromny wkład pracy w budowę stadionu Aleja.

Kiedy w 1957 r. prezesem klubu został Józef Stęchły, przy wsparciu kilku marzycieli rozpoczął starania o budowę stadionu. Aby uzyskać pozwolenie na budowę trzeba było mieć zgodę wodzisławskiej parafii, której własnością był grunt. Dzięki temu, że p.Stęchły należał do rady parafialnej, wyjednał u proboszcza odstąpienie terenu za symboliczną złotówkę na okres 99 lat. Prezes Stęchły z racji tej, iż był rzemieślnikiem, bezpłatnie zmontował ogrodzenie wokół boiska.

Henryk Bąkowski, „Wodzisławski Kibic”, 1997 rok

Józef Stęchły reprezentował Kolejarz w trakcie fuzji z Górnikiem Wilchwy. W ostatnim sezonie Kolejarz został zdegradowany do Klasy B. Nie chcąc dopuścić do sportowej degradacji Wodzisławia, odgórnie zainicjowano fuzję obu drużyn. Zwolennikiem utworzenia jednego, silnego klubu pod egidą Wodzisławia był w głównej mierze Józef Stęchły, który uzyskał poparcie u I sekretarza Powiatowego Komitetu PZPR – Józefa Regulskiego. Oficjalne dokumenty przedstawiciele klubów podpisali na spotkaniu w marklowickiej Leśniczówce. Przedstawicielem Górnika Wilchwy był Henryk Kłosok.

Scroll to Top