HistoriaOdry.pl

Z okazji 100-lecia Odry Wodzisław postanowiłem stworzyć stronę, która upamiętni pokolenia budujące klub z Wodzisławia Śląskiego. Serwis jest nagrodą dla działaczy, piłkarzy i kibiców, którzy oddali część swojego życia dla dobra wodzisławskiej piłki nożnej. Wszystkie opłaty serwerowe, zakup materiałów zdjęciowych poczyniłem z diety radnego miasta. Godziny włożone w pracę były przyjemnością, bo tak postrzegam działanie na rzecz naszej Odry.

Źródła informacji na stronie

W pracy nad stroną wykorzystałem informacje z wydawnictw, które na przestrzeni lat opisywały dorobek Odry. Były to przede wszystkim: książka Wacława Wrany „80 lat Odry Wodzisław”, publikacja na 50-lecie Odry „Złote gody”, materiały pisane autorstwa Piotra Kominka i Mariana Beszterdy, spisane wspomnienia Henryka Kłosoka i Henryka Bąkowskiego. Większość tych źródeł dla dobra przyszłych pokoleń zostały zdigitalizowane – znajdziesz je w zakładce Poligrafia.

Bazą danych statystycznych jak i opisów meczów były gazety, m.in. Trybuna Robotnicza, Tygodnik Regionalny Nowiny, Sport Śląski, Nowiny wodzisławskie i Trybuna Śląska.Wycinki z tych gazet znajdziesz w opisach poszczególnych sezonów.

Ogromną pracę przy skatalogowaniu wydarzeń i zdjęć wykonał kolega, śp. Piotr Mendla. Razem z Piotrem tworzyliśmy sekcję Historia na obecnej stronie Odry. Dziękuję Kasi, siostrze Piotrka, za udostępnienie materiałów archiwalnych. Rozmawialiśmy z Pjetrasem wiele razy na temat serwisu historycznego na 100-lecie Odry. Piotrek zarchiwizował w formie elektronicznej zdjęcia i filmy dotyczące Odry i zrobił to w podziale na sezony. Praca, którą wykonał, jest nieopisana.

Na stronie znajdują się zdjęcia i teksty pochodzące z archiwalnej strony odra.wodzislaw.pl, która działała w sieci od 2002 roku. Ponadto wiele zdjęć zostało przeze mnie zakupionych od fotografów, którzy mieli możliwość fotografować mecze I-ligowej Odry. Dziękuję panu Maciejowi Przygodzie za cierpliwość w szukaniu zdjęć.

Materiały podsyłali również kibice i byli piłkarze, którym niniejszym dziękuję. Zwłaszcza: Panu Piotrowi Kominkowi, Marcinowi Kozińskiemu, Romanowi Zielińskiemu, Adamowi Mokremu, Krzysztofowi Krzyżokowi, Kamilowi Drzeńkowi, Klaudiuszowi Szwedzie, Marcinowi Piwońskiemu i Markowi Wojtasowi.

Dziękuję Piotrowi Hojce i Muzeum w Wodzisławiu za możliwość kwerendy archiwalnych albumów, w której pomógł pan Bolesław Pluta.

Dziękuję portalowi tuWodzislaw.pl z Wacławem Wraną i Radio90 z Robertem Krzyżaniakiem za nagłośnienie tematu w mediach.

Autorem logo serwisu oraz grafik publikowanych na stronie i FB jest Tomasz Odrobina.

Dziękuję wszystkim, którzy pomogli w opisywaniu zdjęć i każdemu, kto w jakikolwiek sposób dołożył swoją cegiełkę do powstania tej strony.

Strona historiaodry.pl będzie cały czas w budowie. Pojawiają się pomysły na nowe tematy, znajdują się nowe pamiątki i materiały, a historia Odry nie ma końca.

Łukasz Chrząszcz

Kontakt

  • Jeżeli posiadasz zdjęcia, filmy i dokumenty związane z Odrą,
  • jeśli znalazłeś na stronie błędy lub chcesz doprecyzować informacje,
  • jeżeli chcesz się skontaktować w innej sprawie,
adres e-mail do kontaktu: kontakt@historiaodry.pl
lub za pośrednictwem strony na Facebooku: https://www.facebook.com/historiaodry1922
W wyjątkowych sytuacjach możesz zadzwonić: 732-011-561.
Scroll to Top