IRENEUSZ SERWOTKA

Ireneusz Serwotka urodził się 16 lipca 1961 roku w Wodzisławiu Śląskim. Zmarł 1 stycznia 2024 roku. Absolwent LO nr 1 im. 14 Pułku Powstańców Ślaskich i Akademii Ekonomicznej w Katowicach. W 1991 r. po nagłej śmierci ojca, wspólnie z bratem przejął znany zakład rzemieślniczy. W latach 1997-2002 Prezydent Wodzisławia Śląskiego. Był również członkiem zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej. Prezes Odry w latach 1993-2007 a następnie 2008-2010. Najdłużej urzędujący prezes Odry w historii.

1991-1994

W 1991 roku, gdy Odra stała na krawędzi bankructwa, do biura firmy Semet zapukał ówczesny prezes Odry Zygfryd Kiermaszek. Ireneusz Serwotka – prezes Semetu, wydatnie pomógł klubowi finansowo. To zaowocowało szerszą współpracą. Ireneusz Serwotka potrafił zjednać do Odry wielu ludzi. Sam stanął na czele tego zarządu i w krótkim czasie zbudował podwaliny pod profesjonalny klub.

Dzięki zapiskom śp. Henryka Bąkowskiego możemy cofnąć się o 29 lat. Klub po awansie do II ligi stanął na krawędzi upadku. 16 listopada 1993 r. odbyło się historyczne Walne Zebranie MKS Odra.

Wybrano wówczas nowy zarząd, w skład którego weszli:
– Ireneusz Serwotka – prezes Semetu
– Stanisław Kowalski – dyrektor kopalni „1-Maja”
– Hubert Mołdrzyk – Urząd Miasta
– Marian Oślizło – dyrektor Koncentratów
– Eugeniusz Tatarczyk – przedsiębiorca
– Roman Wistuba – komendant Policji
– Józef Woźnica – prezes Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych
– Janusz Wójcicki – lekarz, radny
– Andrzej Dzierżęga – przedsiębiorca

a także Komisję Rewizyjną.

Wrażenie robi przede wszystkim status osób, które w 1993 roku przejęły stery w klubie. Przekonanie tych wszystkich ludzi, aby sygnowali to przedsięwzięcie swoim nazwiskiem, osiągnięciami i wkładem. 2 lata później praca tych ludzi doprowadziła Odrę do bram Ekstraklasy.

1995-2006

Odkąd Ireneusz Serwotka został prezesem, czynił starania o modernizację stadionu przy Bogumińskiej 8. W 1995 roku obiekt był modernizowany z pieniędzy publicznych oraz przy dotacji z Totalizatora Sportowego. Odra mogła pochwalić się jednym z najładniejszych obiektów w Polsce.

W 1995 roku Serwotka zatrudnił do pracy trenerskiej Marcina Bochynka. Był to strzał w „10”, gdyż doświadczony trener zbudował w Wodzisławiu zespół, który chciał grać o najwyżej cele. Prezes zainicjował budowę sztabu organizacyjnego „Odra w I lidze”, pod patronem Prezydenta Miasta Adama Krzyżaka. Celem sztabu było wsparcie organizacyjne i finansowe klubu.

Dzięki zaangażowaniu całego środowiska, Odra zdobyła awans do Ekstraklasy. Historyczny moment został uwidoczniony na poniższej fotografii. Widać na niej dwóch prezesów Odry – Ireneusza Serwotkę i honorowego prezesa, zasłużonego działacza Henryka Kłosoka.

Awans do Ekstraklasy i późniejsze występy w europejskich pucharach piłkarze Odry rozgrywali w koszulkach z reklamą firmy Semet. Firma prezesa wspierała klub przez kilka lat.

W 1997 roku rada miejska wybrała Ireneusza Serwotkę na Prezydenta Wodzisławia. Funkcję tę sprawował do 2002 roku. Możliwe było wówczas łączenie stanowiska Prezydenta z prezesem klubu, dlatego Serwotka nie musiał rezygnować z angażowania się w klub. Co ciekawe, radnym z ramienia Komitetu MKS Odra Wodzisław został m.in. piłkarz Odry Jan Woś.

Za czasów Serwotki Odra odniosła największe sukcesy w historii klubu. Awans do 1 ligi, zdobycie 3 miejsca i występy w europejskich pucharach to były lata 90. Odra była także mistrzem jesieni w sezonie 2001/02.

Nasza firma tzn. moja i brata działa na terenie Wodzisławia. Tutaj urodziliśmy się, mieszkamy i najprawdopodobniej umrzemy. To niewątpliwie wiąże nas z tutejszym środowiskiem i chcemy coś dla ludzi i miasta zrobić. Istotnie, traktuję klub jak przedsiębiorstwo. Ale wyznaję w interesach jedną zasadę – podejmując jakąkolwiek działalność nie zastanawiaj się, ile na tym zarobisz. Pomyśl, czy stać się, by tyle stracić.

„Sport”, 1995 rok

Prezesura Serwotki to także skuteczny lobbing u władz miasta w celu ulepszenia stadionu do potrzeb ekstraklasy. Montaż oświetlenia na stadionie, podgrzewana płyta, dodatkowe miejsca siedzące na łuku pod zegarem i odmalowanie siedzeń w barwy klubowe – to najważniejsze zmiany, które w większości zostały sfinansowane przez Urząd Miasta.

2006-2010

W sierpniu 2005 roku Ireneusz Serwotka drugi raz w historii złożył rezygnację ze stanowiska prezesa Odry. Pierwszy raz zrobił to w 20000 roku, lecz ostatecznie pozostał na stanowisku. Tym razem rezygnacja nie została przyjęta przez zarząd, a dyskusję odłożono na nowy rok.

Ostatecznie Serwotka był prezesem jeszcze przez rok. Od marca 2007 zastąpił go inny zasłużony działacz Edward Socha. Socha był prezesem przez 1.5 roku. 12 sierpnia 2008 roku Serwotka powrócił do zarządu i na stanowisko prezesa Odry.

Sternikiem klubu pozostał do spadku Odry z Ekstraklasy. W ostatnim sezonie był jednym z pomysłodawców ściągnięcia do Wodzisławia gwiazd, które miały pomóc utrzymać klub na najwyższym poziomie rozgrywkowym. Zabrakło niewiele. Już po spadku do 1 ligi, 6 sierpnia 2010 roku zastąpił go Dariusz Kozielski.

Scroll to Top