FRANCISZEK KRÓTKI

Franciszek Krótki urodził się 28 lutego 1955 roku w Wodzisławiu Śląskim. Wychowanek Górnika Radlin. Znajduje się w Klubie „100”, jako ze rozegrał dla Odry 110 spotkań, a także w TOP10 snajperów w związku z liczbą 38 strzelonych goli dla Odry. W 1991 roku został pracownikiem MOSiR, trenując jednocześnie drużynę rezerw Odry w A-klasie.

Franciszek Krotki przejął drużynę seniorów jesienią 1991 roku, której nie utrzymał w II lidze. Zarząd klubu powierzył mu prowadzenie zespołu w kolejnym sezonie, co przyniosło efekt w postaci szybkiego powrotu na drugoligowe boiska. Jest drugim trenerem w historii, który awansował z Odrą do II ligi. Poprzednio dwukrotnie dokonał tego Ryszard Kamiński. Krótki pracował w Odrze do 1995 roku. Mógł wrócić do klubu w 2011 roku, gdy KP Odra 1922 Wodzisław rozpoczynała zmagania w C-klasie. Ostatecznie drużynę poprowadził Ireneusz Gabrysiak.

1991/92

Krótki przejął zespół po Marianie Piechaczku, który w sezonie 1990/91 zdołał utrzymać drużynę w II lidze. Tym razem to zadanie nie zostało wykonane. W rundzie jesiennej Odra spisywała się słabo, zdobywając jedynie 9 punktów.

Na wiosnę młoda drużyna została poważnie osłabiona. Pomimo to, Odra zaczęła dobrze. W pierwszych 6 meczach drużyna wygrała 3 mecze, 1 zremisowała i 2 przegrała. Potrafiła także ograć 5:1 Raków Częstochowa, jednak o spadku zadecydowały przegrane bezpośrednie mecze z drużynami z dolnej części tabeli.

To był chyba najtrudniejszy okres w historii klubu. Chłopcy zostali zwolnieni z kopalni, zostając bez środków do życia. Dzięki kierownictwu MOSiR zawodnikom zapewniono podstawowe zabezpieczenie socjalne. Jednak i to nie uchroniło przed spadkiem do III ligi.

„80 lat Odry Wodzisław”, 2002 rok

1992/93

Młoda drużyna Odry, którą w większości udało się utrzymać po spadku z II ligi, pokazała charakter i skuteczność. Rundę jesienną wodzisławianie zakończyli na 2 miejscu, z 2 punktami straty do Rymera Niedobczyce.

Decydującym meczem o awans do II ligi był pojedynek z Odrą Opole w przedostatniej kolejce. Mecz odbył się w Wodzisławiu. Odra pokonała swoją imienniczkę 2:1 (1:0) i do pełni szczęścia wystarczyło wygrać z ostatnim w tabeli Hejnałem Kęty. Tak też się stało. W ostatniej kolejce Odra wygrała w Kętach 3:0 (0:0) i przypieczętowała powrót do II ligi.

1993/94

Drużyna zaczęła sezon słabo. Po 7 meczach 3 punkty i Odra zamykała tabelę. Potem było trochę lepiej, ale po rundzie jesiennej drużyna miała na koncie 12 punktów i znajdowała się na dnie tabeli. Franciszek Krótki należał do trenerów wylewnych, toteż dał bogaty wywiad dla śląskiego Sportu o ówczesnej sytuacji w Odrze.

W przerwie zimowej wydawało się, iż Odra zakończy swój byt. Problemy finansowe pod znakiem zapytania postawiły możliwość dalszego uczestniczenia w rozgrywkach 1993/94. Nastroje w klubie były minorowe. 16.11.1993 r. zwołano nadzwyczajne walne zgromadzenie Stowarzyszenia, które wybrało nowe władze. Rozpoczęła się era Ireneusza Serwotki.

Wiosna zaczęła bardzo udanie. Pierwszych 6 meczów bez porażki i emocjonująca walka o II-ligowy byt do samego końca. Odra zapewniła sobie utrzymanie w przedostatniej kolejce remisując u siebie z Chrobrym Głogów 0:0. Pod wodzą szkoleniowca Franciszka Krótkiego Odra zajęła 13 miejsce w rozgrywkach drugoligowych.

1994/95

Sezon 1994/95 był ostatnim, w którym na ławce trenerskiej Odry zasiadł Franciszek Krótki. Rundę jesienną drużyna z Wodzisławia zakończyła w środku tabeli gromadząc 23 punkty. Solidny wynik sportowy dał nieco wytchnienia.

Wiosna zaczęła się słabo. Po dwóch porażkach z posady trenera zrezygnował Franciszek Krótki. Zarząd Odry podjął decyzję, że jego miejsce zajmie dotychczasowy asystent Jerzy Wolny, z koli Krótki obejmie w klubie stanowisko dyrektora. Ostatecznie Odra zakończyła sezon na 11 miejscu w tabeli II ligi, zdobywając 31 punktów.

2011/12

Niewiele brakowało, aby Franciszek Krótki po ponad 15 latach wrócił do trenowania Odry. Władze KP „Odra 1922”, a więc kontynuatora tradycji Odry po upadku spółki akcyjnej, szukały trenera do prowadzenia nowego zespołu.

Początkowo mówiło się, że Odra otrzyma miejsce w IV lidze. Franciszek Krótki rozpoczął treningi z nowo-budowaną drużyną.

Niestety, ostatecznie klub z Wodzisławia musiał zaczynać od C-klasy. Władze klubu dostosowały kadrę zespołu oraz sztab trenerski do nowych warunków. Franciszka Krótkiego zastąpił Ireneusz Gabrysiak.

Statystyki ligowe – Franciszek Krótki

MECZEPKTPKT/MECZZRPBRAMKI
1111100,99422642150-146
Za zwycięstwo przyznawano 2 punkty

Rozegrane sezony: 1991/92, 1992/93, 1993/94, 1994/95

Scroll to Top