STANISŁAW DEMBOWY

Stanisław Dembowy – pierwszy z prawej

Stanisław Dembowy urodził się 18 maja 1938 roku w Wodzisławiu. Zmarł 27 listopada 2023 roku w Niemczech.

Wychowanek Kolejarza Wodzisław i trenera Wacława Dyszlewskiego. Był jednym z najbardziej utalentowanych piłkarzy. W latach 50-tych razem ze Stanisławem Oślizło grał w 1-ligowym Górniku Radlin. Na początku lat 60. wrócił do Wodzisławia. Występował w zespole Górnika Wilchwy, aż do momentu fuzji Górnika z Kolejarzem. W latach 1964-1969 bronił barw Górnika Wodzisław i GKS Wodzisław, grając na pozycji napastnika. Znacząco przysłużył się historycznemu awansowi drużyny z Wodzisławia do III ligi w sezonie 1963/64.

„(…) popisową formacją drużyny jest atak.Zawodnikiem zasługującym na specjalne wyróżnienie jest kapitan zespołu – Dembowy, dobry strateg i najlepszy technik. Dembowy jest również skutecznym strzelcem (13 bramek).

„Tygodnik Regionalny Nowiny”, 1964 rok

Po zakończeniu kariery piłkarskiej, Dembowy został trenerem drużyn młodzieżowych Odry Wodzisław. Z trampkarzami zdobył tytuł Mistrzów Śląska. Trenował także juniorów. Jego brat – Ignacy Dembowy, był kierownikiem sekcji. Razem z nim w latach 70. nadzorowali skauting klubu, organizując corocznie miejską ligę szkół podstawowych.

W sezonie 1979/80 został trenerem seniorskiej drużyny Odry, która występowała na boiskach III ligi.

Scroll to Top