VIII. Ekstraklasa zawsze nasza (2004 – 2008)

Zwycięskie baraże o utrzymanie w 1 lidze

Po latach tłustych przyszły lata chude. Sezon 2004/05 rozpoczął się pechowo dla Odry. Drużyna pod wodzą trenera Wieczorka nie grała źle, do punktowania brakowało niewiele. Zespół przegrywał przeważnie jedną bramką, nie będąc drużyną gorszą. Władze klubu widząc, że punktów po jesieni nie było wiele (13), postanawiają zwolnić wieczorka i w jego miejsce zatrudniają trenera z pokaźnym CV, a jednocześnie byłego zawodnika Odry – Franciszka Smudę.

Odra pod wodzą Smudy nie zmieniła jakości gry. Co prawda były wpadki jak 0:5 u siebie z Łęczną, ale były też sukcesy jak 1:0 z Legią w Warszawie. Zespół na wiosnę zdobył o 2 pkt mniej niż na jesień za Wieczorka i po raz pierwszy od lat stanął na krawędzi spadku do II ligi. Miejsce przedostatnie dawało w tamtym sezonie szansę na utrzymanie w barażach z drużyną z II ligi, którą okazał się łódzki Widzew.

Kibice Odry w Łodzi na meczu barażowym

Mecze barażowe z Widzewem miały wiele podtekstów. Franciszek Smuda przed lat osiągał największe sukcesy z klubem z Łodzi. Tym razem przyszło mu walczyć z nim o Ekstraklasę. Pierwszy mecz odbył się w Łodzi. Odra zaprezentowała się fantastycznie, wygrywając 3:1. Bohaterem spotkania został Mariusz Zganiacz, który w końcówce spotkania strzelił dwie bramki.

Rewanż w Wodzisławiu miał być formalnością, ale zawodnicy Widzewa walczyli do końca o korzystny wynik. Ostatecznie Odra przegrała 0:1 i dzięki korzystniejszemu wynikowi z Łodzi wygrała baraże o 1 ligę.

Mecz barażowy w Wodzisławiu

Znani trenerzy w Odrze

Lata 2004-2008 był czasem, gdy w Odrze pracowali wybitni trenerzy. jedni z imponującym CV, inni na dorobku – w przeddzień wielkiej kariery.

Po Franciszku Smudzie, który kilka lat później został trenerem kadry narodowej, do Odry przyszedł Waldemar Fornalik. Kolejny trener, który w przyszłości przejmie reprezentację Polski.

Fornalik dostał misję budowy drużyny na sezon 2005/06. Odra dawno nie grała tak dobrze jesienią. 23 punkty dało 4 miejsce i wlało w serca kibiców nadzieję, żę tym razem Odra będzie grała o coś więcej niż utrzymanie.

Waldemar Fornalik

Runda wiosenna okazała się tylko nieco słabsza. Drużyna zdobyła 3 punkty mniej, co dało ostatecznie dobre 6 miejsce w tabeli 1 ligi. Było to najlepsze miejsce, jakie Odra zajmie już do końca przygody z Ekstraklasą.

Sezon 2006/07 rozpoczął się bardzo słabo. Po 5 meczach Odra miała 4 punkty, co zostało uznane za porażkę i przyczynę zakończenia współpracy z Fornalikiem. Jego miejsce zajął dobrze znany w Odrze Marcin Bochynek, który jednak nie podołał zadaniu. Odra po rundzie jesiennej zajmowała przedostatnie miejsce z 12 punktami na koncie.

Nową jakość wprowadził w Odrze trener Jacek Zieliński, który przybył na wiosnę. Duet napastników Chmiest-Grzegorzewski radził sobie świetnie, a drugą młodość przeżywał Jan Woś. Odra grała bardzo dobrze, zdobywając wiosną 28 punktów i zajmując w końcowej tabeli 10 miejsce.

Jacek Zieliński niestety nie został w Odrze na dłużej, tak samo jak bramkostrzelny duet napastników. Był to symbol polityki transferowej klubu, który brał do klubu zawodników na wypożyczenie. Zieliński związał się potem z Dyskobolią, z którą zdobył Puchar Ekstraklasy, a 2 lata później tytuł Mistrz Polski i Superpuchar Polski z Lechem Poznań.

Miejsce Zielińskiego w kolejnym sezonie zajął Mariusz Kuras. Zespół nie grał już tak dobrze, więc szybko zmieniono trenera. Od 1.10.2007 r. w Odrze pojawił się Janusz Białek i od razu wygrał ważne dla kibiców derby z Ruchem Chorzów. Do końca sezonu drużyna grała w kratkę i skończyła ligę na 12 miejscu.

Janusz Białek był w Odrze jeszcze na jesień 2008 roku. Potem od 2010 do 2013 roku prowadził młodzieżowe reprezentacje Polski.

Ćwierćfinały pucharów

W rozgrywkach pucharowych w tym okresie Odra osiągnęła dwa wyniki godne odnotowania. Pierwszym jest dotarcie do ćwierćfinału Pucharu Polski w sezonie 2005/06. Rozgrywki PP odbywały się wówczas nietypowo, ponieważ rozgrywano mecz i rewanż.

Na drodze wodzisławian w 1/16 finału stanęło Zagłębie Sosnowiec. Odra dwa razy zdecydowanie wygrała. W pierwszym meczu wyjazdowym 4:1, w rewanżu u siebie 3:0. W następnej rundzie na drodze wodzisławian stanęła Amica Wronki. Pierwsze spotkanie wyjazdowe zakończyło się bezbramkowy remisem, w rewanżu w Wodzisławiu mecz układał się pod dyktando gości. Gdy wydawało się, że to Amica będzie cieszyła się z awansu, bramkę w 85 minucie zdobył Woś, a w 89′ Korzym.

W 1/4 finału los złączył z Odrą Lecha Poznań. W tamtym sezonie Lech spadał z 1 ligi i nie grał najlepszej piłki. W Poznaniu Lechici wygrali 1:0 i wydawało się, że w Wodzisławiu Odra przechyli szalę na swoją korzyść. Niestety, w Wodzisławiu padł remis 0:0. Odra nie wykorzystała wielkiej szansy na awans do półfinału Pucharu Polski.

W sezonie 2006/07 wodzisławianie pod wodzą trenera Białka szli jak burza w Pucharze Ekstraklasy. Wygrali w cuglach swoją grupę, zostawiając za sobą Polonię Bytom, Zagłębie Lubin i Lecha Poznań. W ćwierćfinale Odra trafiła na Dyskobolię Grodzisk Wlkp, która walczyła wówczas o europejskie puchary. W pierwszym meczu w Grodzisku padł remis 2:2, z kolei w rewanżu w Wodzisławiu Odra mecz toczył się pod dyktando Odry. Do 81 minuty było 1:1, gdy czerwoną kartką został ukarany zawodnik Odry, a chwilę później Groclin zdobył bramkę na 2:1. Odra odpadła z dalszych rozgrywek.

Najlepszy kowboj wśród piłkarzy

Adam Czerkas, który grał w Odrze w sezonach 2005/06 – 2006/07 jest autorem najdziwniejszego gola w historii Ekstraklasy.

21.04.2007 roku do Wodzisławia przyjechała broniąca się przed spadkiem Wisła Płock. Odra od 5 meczów nie przegrała i chciała zdobyć kolejne 3 punkty. Mecz układał się jednak na typowe 0:0. Do 66 minuty.

Wówczas napastnik Odry próbujący przeszkadzać obrońcy Wisły w silnym wybiciu piłki, obrócił się do niego plecami i został trafiony w biodro. Piłka nabrała takiej paraboli lotu, że dosłownie wkręciła się do bramki płocczan. Kibice na stadionie zobaczyli piłkę w siatce, a sam piłkarz nie dowierzał, pokazując wymowny gest łapiąc się za głowę.

Bramka Adama Czerkasa jest nie tylko wspominana ze śmiechem przez kibiców Odry. Znalazła się również w angielskiej książce na temat matematyki w piłce nożnej.

Olimpijczycy na meczach Odry

Częstych gościem na meczach Odry był Tomasz Sikora, reprezentant Polski w biathlonie. Sikora jest wicemistrzem olimpijskim z 2006 roku oraz mistrzem świata z 1995 roku.

Na stadionie Odry pojawiał się kilka razy, nie zawsze mając szczęście oglądania zwycięstw swojej drużyny. W 2006 roku po zdobyciu srebra olimpijskiego Sikora pojawił się na stadionie na meczu z Cracovią Kraków. Obecność wicemistrza olimpijskiego przyniosła wodzisławianom szczęście, Odra wygrała 1:0.

Gościem na meczach Odry był również Leszek Blanik.Urodzony w Wodzisławiu Ślaskim mistrz olimpijski w gimnastyce sportowej z 2008 r. i brązowy medalista igrzysk olimpijskich z 2000 r.

Śmierć papieża Jana Pawła II

W marcu 2005 roku stan zdrowia papieża Polaka uległ znaczącemu pogorszeniu.

2 kwietnia 2005 roku miał odbyć się mecz pomiędzy Odrą i Cracovią Kraków. Ostatecznie jednak nie doszedł do skutku. Zawodnicy i działacze, z uwagi na krytyczny stan papieża, postanowili nie rozgrywać spotkania. Zgromadzeni na stadionie kibice wspólnie z piłkarzami odmówili modlitwę.

fot. Tomasz Wantula / Agencja Gazeta

Jan Paweł II zmarł tego samego dnia, 2 kwietnia 2005 roku o 21:37.

Papież nigdy nie ukrywał, że od dziecka kibicuje Cracovii. Dlatego z inicjatywy krakowskiego klubu 4.04.2005 r. na stadionie Cracovii odbyła się Msza Święta za Ojca Świętego. W Mszy wzięła udział delegacja kibiców Odry z transparentem.

7.04.2005 roku w Wodzisławiu kilka tysięcy osób przeszło ulicami miasta w tzw. „Białym Marszu”, upamiętniającym papieża Polaka. W tłumie byli także kibice Odry z niebiesko-czerwoną flagą.

10 lat Odry w Ekstraklasie

19 sierpnia 2005 roku na stadionie Odry zorganizowano festyn z okazji 10-lecia Odry w Ekstraklasie. Festyn zgromadził liczne grono kibiców, na których czekały liczne atrakcje.

Zabawa rozpoczęła się o godzinie 15 występem orkiestry KWK 1 Maja. W programie było wiele atrakcji m.in. pokaz tańca towarzyskiego, pokaz dalekowschodnich sztuk walki „TAO” czirliderek oraz na koniec fajerwerków. Można było stanąć do wspólnego zdjęcia z gwiazdami, zdobyć autografy, wziąć udział w konkursach, zabawach i grach.

Orły Górskiego na festynie „10 lat Odry w Ekstraklasie”

Największą atrakcją był trójmecz z udziałem Reprezentacji Artystów Polskich, Orłów Górskiego oraz drużyny Odra & Przyjaciele.

Oto wyniki rozgrywek:

  • Odra Wodzisław – RAP 1:0 (bramkę strzelił Hubert Szewczyk)
  • Orły Górskiego – RAP 5:0 (Lato 2, Kmiecik 2, Domarski)
  • Odra Wodzisław – Orły Górskiego 1:1 (w karnych Orły wygrały 7:6).

Legendy i wychowankowie z tego okresu

W marcu 2007 roku doszło do zmiany na stanowisku prezesa Odry. Ireneusza Serwotkę, który sprawował tę funkcję od 1993 roku, zmienił Edward Socha.

Okres 2004-2008 w historii Odry charakteryzuje się obecnością w klubie znanych i zdolnych trenerów, którzy pracowali potem przy reprezentacji Polski lub zdobywali laury mistrzowskie. Wśród nich są:

  • Franciszek Smuda – selekcjoner reprezentacji Polski na ME 2012
  • Waldemar Fornalik – selekcjoner reprezentacji Polski na el. MŚ 2014
  • Janusz białek – selekcjoner reprezentacji młodzieżowych U17-U20 w latach 2010-2013
  • Jacek Zieliński – zdobywca mistrza Polski z Lechem Poznań w 2010 r.

Bramki wodzisławskiej Odry bronił w tym czasie wodzisławianin Mariusz Pawełek, który z Odry przeniósł się do mistrza Polski Wisły Kraków. Po jego odejściu pierwszym bramkarzem był Wojciech Skaba, który po bardzo dobrych występach został kupiony przez Legię Warszawa.

Wyróżniającymi się zawodnikami wodzisławskiej drużyny z tamtych lat byli z pewnością:

  • Mariusz Zganiacz – zapamiętany z uratowania Odrze Ekstraklasy w barażach
  • Adam Czerkas – strzelec 13 bramek, w tym jednej, szczególnie zapamiętanej,
  • Jan Woś – pomimo 30-stki na karku grający jak z nut
  • Goran Popov – reprezentant Macedonii, grający później m.in w klubach ekstraklasy holenderskiej
  • para napastników Grzegorzewski – Chmiest – zdobywcy 16 bramek w sezonie 06/07
  • Marcin Radzewicz – szybki skrzydłowy, dobrze zapamiętany przez kibiców
  • Piotr Szymiczek – wychowanek Odry, który wkomponował się do pierwszej „11”!

Ponadto w Odrze spędził jeden sezon były reprezentant Polski Sylwester Czereszewski. Niestety nie pokazał się z najlepszej strony.

Wśród młodych zawodników pierwsze kroki w seniorskiej piłce stawiali wówczas m.in. Witold Cichy, Adam Stachowiak, Łukasz Skrobacz i Jacek Bańczyk.

Wybitne osobistości

Piłkarskie legendy
Mariusz Pawełekbramkarz
Wojciech Skababramkarz
Marcin Dymkowskiobrońca
Sławomir Szaryobrońca
Piotr Szymiczekobrońca
Marcin Malinowskiobrońca
Dariusz Dudek obrońca
Jan Wośpomocnik
Mariusz Zganiaczpomocnik
Marek Kubiszpomocnik
Mariusz Muszalikpomocnik
Goran Popovpomocnik
Sylwester Czereszewskinapastnik
Adam Czerkasnapastnik
Jakub Grzegorzewskinapastnik
Marcin Chmiestnapastnik
Ilian Micanskinapastnik
Trenerzy
Ryszard Wieczorek2004/05
Franciszek Smuda2004/05
Waldemar Fornalik2005/06 – 06/07
Marcin Bochynek2006/07
Jacek Zieliński2006/07
Mariusz Kuras2007/08
Janusz Białek2007/08
Marek Bębentrener bramkarzy
Paweł Primeltrener bramkarzy
Jan FurlepaII trener
Jan Adamczykasystent trenerów
Działacze
Ireneusz Serwotkaprezes do 03.2007
Edward Sochaprezes
Hubert Mołdrzykwiceprezes
Edwin Koralewskiwiceprezes
Jerzy Polokwiceprezes
Rajmund Durczokwiceprezes
Sebastian Blazy, Marek Biesmasażyści
Ryszard Zakrzewskilekarz

Opisane sezony

Zdjęcia

Prasówka

Scroll to Top