III. Fuzja i lata w III lidze (1963 – 1976)

Stoją od lewej: St. Dembowy, J. Mika, R. Kamiński, B. Majcherek, T. Szyja, A. Musioł, K. Siwy, R. Merkiel, L. Szulc, A. Rojek, J. Tatarczyk, J. Michniewski, W. Wilczek (trener)

Fuzja Kolejarza i Górnika Wilchwy

Zwolennikiem utworzenia jednego, silnego klubu pod egidą Wodzisławia był w głównej mierze działacz Kolejarza Józef Stęchły, który uzyskał poparcie u I sekretarza Powiatowego Komitetu PZPR Józefa Regulskiego. Oficjalne dokumenty przedstawiciele obu klubów podpisali na spotkaniu w marklowickiej Leśniczówce.

Pierwszym prezesem Górnika Wodzisław został Antoni Wilman. Od tego momentu stało się też tradycją, że prezesem Górnika, GKS (od 1967 r.) i Odry (od 1974 r.) zawsze zostawał dyrektor KWK „1 Maja”, która została strategicznym sponsorem kubu aż do 1992 roku.

Kierownictwo klubu w tym czasie stanowili:

  • prezes – Antoni Wilman,
  • wiceprezes ds. sportowych – Henryk Kłosok,,
  • wiceprezes ds. inwestycji – Józef Stęchły,
  • wiceprezes ds. finansowych – Zdzisław Zychowicz,
  • sekretarze – Polikarp Szymik, Henryk Zichlarz, Henryk Polok,
  • kierownik sekcji piłkarskiej – Henryk Bąkowski,
  • kierownik sekcji bokserskiej – Zbigniew Kąski.

Niedługo po fuzji, w 1967 roku doszło do zmiany nazwy klubu na GKS Wodzisław. Z kolei 5 lat później, w 1972 roku, do członu GKS zostanie dodany drugi człon nazwy – „Odra”.

Sukcesy górniczej drużyny

W sezonie 62/63 Górnik Wilchwy wygrał wojewódzki Puchar Polski i awansował na szczebel ogólnopolski. Był to pierwszy raz w przypadek, że zespół z Wodzisławia awansował tak wysoko w Pucharze „Tysiąca Drużyn”. W I rundzie Górnik trafił na I-ligową Cracovię Kraków i przegrał po odważnej walce 2:4.

Zaraz po połączeniu wodzisławskich drużyn Górnik zdobył Mistrzostwo Klasy A i awansował do Ligi okręgowego, która była wówczas 3 poziomem rozgrywek. Drużynę trenował Witold Wilczek – wychowanek przedwojennej Odry.

W kolejnych latach zespół zajmował czołowe lokaty, bijąc się – niestety bez szczęścia, o 1 miejsce w tabeli, premiowane barażami i II ligę. Największą szansę zmarnowano w sezonie 1972/73. Wówczas po powiększeniu I i II ligi, szansę na grę w II lidze zyskały aż 3 zespoły z III ligi, a dwie kolejne mogły zagrać w barażach. GKS zajął niestety dopiero 7 miejsce, choć po rundzie jesiennej był na drugim…

Górnik na dobre zadomowił się w na trzecim szczeblu rozgrywek. W sezonie 1965/66 zajął 3 miejsce i o 2 pkt przegrał miejsce w barażach o II ligę. Wówczas to utworzono nową ligę międzywojewódzką, która miała stać się nowym, trzecim poziomem rozgrywkowym. Górnik zajmując 3 miejsce zakwalifikował się do baraży o możliwość grania w III lidze. Baraże zakończyły się sukcesem. Wodzisławianie pokonali CKS Czeladź i Górnika Sośnica.

Bardzo ważne dla lokalnej publiczności były derby z Górnikiem Radlin i ROW-em Rybnik, które odbywały się w latach 60 i 70. Mecze przyciągały tysiące widzów na stadion. Doniesienia prasowe Nowin mówią nawet o 7 tysiącach widzów!

50-lecie istnienia klubu

1972 rok to jubileuszu 50-lecia istnienia klubu. Powołano komitet honorowy, w skład którego weszli dygnitarze partyjni, przedstawiciele władz miejskich jak i przedwojenni prezesi Odry: Maksymilian Olszar i Leon Słanina oraz prezes klubu Henryk Pawełczyk.

Z tej okazji władze GKS-u przygotowały szereg atrakcji, w tym:

  • defilada sportowców ulicami miasta,
  • jubileuszowa akademia w Domu Kultury,
  • imprezy sportowe, w tym czwórmecz pomiędzy GKS-em Wodzisław, Spartacusem Budapeszt, Motor Kopenick Berlin i KS Górnik Radlin.

Na 50-lecie klubu została wydana publikacja pt. „Złote gody sportowego Wodzisławia 1922-1972”, z którą można się zapoznać na naszej stronie.

Sparingi z reprezentacją Polski

W latach 60. i 70. zespół górników z Wodzisławia grał czterokrotnie sparingi z Reprezentacją Polski. Mecze odbywały się w Wodzisławiu przy udziale tysięcy kibiców. Dzięki temu kibice w Wodzisławiu mogli zobaczyć w akcji czołowych polskich piłkarzy lat 60. i 70.

Drużyna Górnika, a później GKS-u Wodzisław sprawdzała formę reprezentacji prowadzonych przez selekcjonerów: Kruga, Koncewicza, Brzeżańczyka-Górskiego i Matyasa.

Dwa najciekawsze pojedynki to ten z 30.04.1966 r., gdy reprezentacja przygotowywała się do meczy z Węgrami na Stadionie Śląskim. W Wodzisławiu wystąpili m.in. Szeja, Gmoch, Oślizło, Szmidt, Liberda, Lubański czy Szołtysik. Kadra wygrała 4:1, a honorowe trafienie dla Górnika zdobył Tadeusz Szyja.

Drugi sparing w październiku 1966 r. odbył się w Wodzisławiu przed meczem z Francją w Paryżu. Polska pokonała górników z Wodzisławia 3:0, a bramki strzelali Suski, Liberda i Grzegorczyk.

GKS Wodzisław – Tanzania

W 1974 roku, tuż przed Mistrzostwami Świata w Niemczech, rozegrano w Wodzisławiu mecz towarzyski z drużyną Tanzanii. Występ tak egzotycznej drużyny przyciągnął na trybuny rzesze fanów. Działacze obu zespołów wykonywali masę fotografii, z których do dnia dzisiejszego zachowało się kilka.

Działacze GKS-u i przedstawiciele federacji z Tanzanii

Mecz zakończył się zwycięstwem Tanzanii 1:0, a pojedynek był wspominany latami.

Wychowankowie i legendy GKS-u Wodzisław

Lata 70. to sukcesy trampkarzy i juniorów Odry Wodzisław. W sezonie 71/72 trampkarze Odry zdobyli Mistrzostwo Śląska. Dobrą pracę wykonywał Dembowy, który pod egidą klubu organizował turnieje dla drużyn szkolnych z Wodzisławia. Najlepsi trafiali do grup tramparzy i juniorów.

Wśród znanych zawodników, którzy grali w Wodzisławiu i przenieśli się do ekstraklasy można wymienić:

  • Józefa Kowalczyka – występował w GKS-ie przez 3 lata, potem I-ligowe Zagłębie Sosnowiec),
  • Stanisława Zuzoka – wszechstronnego zawodnika, który z Wodzisławia trafił do I-ligowego GKS-u Katowice,
  • Jerzy Muś – przeszedł do Polonii Bytom.

Prawdziwą legendą klubu był Stanisław Majcherek, król strzelców A-klasy, który grał potem również w GKS-ie Jastrzębie. Ponadto do wyróżniających się zawodników, którzy grali w Wodzisławiu przez lata należeli Tadeusz Szyja, Stanisław Dembowy i Ryszard Kamiński.

W Wodzisławiu pierwsze szlify zbierali:

  • Franciszek Smuda – późniejszy selekcjoner kadry narodowej i trener Odry w Ekstraklasie w sezonie 2005/2006.
  • Edward Socha – napastnik, późniejszy zawodnik Górnika Zabrze, działacz Odry w Ekstraklasie.
  • Wojciech Rabenda – napastnik, później wyjechał do USA,
  • Jerzy Wolny – napastnik, późniejszy II trener Odry u boku Marcina Bochynka.
  • Ryszard Słodowy – bramkarz.

Wybitne osobistości

Piłkarskie legendy
Albin Mrozekbramkarz
Ryszard Kamińskiobrońca
Franciszek Smudaobrońca
Jan Krzyżokobrońca
Herbert Gawlikpomocnik
Jerzy Wolnynapastnik
Stanisław Majchereknapastnik
Józef Kowalczyknapastnik
Tadeusz Szyjanapastnik
Trenerzy
Witold Wilczek1964/65
Zygfryd Kiermaszek1966/67
Eueniusz Sobesto1967/68
Leon Wolny1969/70
Zygmunt Pruski1969/70
Zygfryd Kiermaszek1972/73
Joachim Szołtysek1972/73
Lizurek1973/74
Joachim Szołtysek1974/75
Ryszard Kamiński1975/76
Działacze
Antoni Wilmanprezes od 1963
Henryk Pawełczykprezes od 1972
Eryk Skrobiśprezes od 1958
Jan Bednarzdziałacz

Opisane sezony

Zdjęcia

Prasówka

Scroll to Top