X. Od C-klasy do C-klasy (2011 – 2016)

Fantazja C-klasy

Po spadku z 1 ligi zarząd Spółki Akcyjnej miał na głowie komorników, wierzycieli i wewnętrzne kłótnie. Tworzenie drużyny i start w jakichkolwiek rozgrywkach był praktycznie niemożliwy bez spłacenia długów. Chętnych na spłatę również nie było.

Wobec zaistniałej sytuacji, aby nie było przerwy w rozgrywkach, kibice Odry skupieni w SSOW podjęli działania, aby zbudować drużynę na najwyższy możliwy szczebel. Młodzi działacze mieli nadzieję na IV ligę, powołując się na przykłady innych klubów, które z uwagi na zasługi dla lokalnych związków mogły rozpoczynać wyżej. Niestety Śląski Związek Piłki Nożnej szybko wyleczył z takiego myślenia. Odra miała rozpocząć od C-klasy.

Wobec takiej postawy związku pojawiały się pomysły fuzji z którąś z lokalnych drużyn grających w lidze okręgowej. Na wzór Gosława Jedłownik, który 2 lata wcześniej „oddał” miejsce w okręgówce GKS-owi Jastrzębie. Żaden klub nie chciał jednak oddać Odrze miejsca.

Nowiny wodzisławskie o rekordzie frekwencji

C-klasowa drużyna sezonu 2011/2012 była złożona głównie z kibiców oraz amatorskich zawodników, którzy grali wcześniej w juniorach Odry. Mecze C-klasy przyciągały na stadion spore grono sympatyków. Był to na pewno efekt ciągłości trwania klubu ale i wyników oraz świetnej atmosfery, która wówczas panowała na stadionie.

Fuzja ze Startem Bogdanowice

W czasie, gdy C-klasowa Odra walczyła o awans do B-klasy, część działaczy prowadziła rozmowy o fuzji z klubem z wyższej ligi. Ostatecznie doszło do takiego połączenia z drużyną Startu Bogdanowice.

Start grał wówczas w śląsko-polskiej 3 lidze. Już na wiosnę 2011/12 doszło do porozumienia, na mocy którego utworzono jeden zarząd z prezesem Grzegorzem Gostyńskim na czele. Przepisy PZPN nie pozwalają na zmianę nazwy w trakcie trwania sezonu, dlatego w rundzie wiosennej grał jeszcze Start Bogdanowice, choć wszystkie gazety podawały nazwę Start/Odra. Zespół grał na stadionie w Wodzisławiu w koszulkach Odry.

Bilet z sezonu 2011/12 – widoczne herby Odry i Startu Bogdanowice

Przygoda w 3 lidze trwała 3 lata. W międzyczasie Odra zdobyła Puchar Polski Podokręgu Opole i awansowała na szczebel centralny, gdzie w rundzie przedwstępnej uległa GKS-owi Tychy 1:3.

W sezonie 2014/15 miała nastąpić reorganizacja rozgrywek, dlatego z 3 ligi spadało wówczas aż 7 drużyn. Odra znalazła się na 8 miejscu – pierwszym spadkowym. Do utrzymania się zabrakło 3 punktów.

Czarne sezony

Spadek do IV ligi nie byłby niczym nadzwyczajnym pod względem organizacyjnym, gdyby nie fakt, że klub był członkiem Opolskiego Związku Piłki Nożnej. Przez 3 lata zarząd nie zmienił tego, gdyż wydawało się to niepotrzebne. Z kolei po spadku Odra chciała grać w grupie śląskiej IV ligi. W związku z tym wypisała się z opolskiego związku, a śląski związek jej nie przyjął.

Zarząd obarczał za to winą działaczy ŚZPN, którzy mieli się w ten sposób zemścić za fuzję Odry ze Startem. Liga się zaczynała, a Odra pomimo zatrudnionych piłkarzy i trenera Jana Furlepy, nadal nie miała zgody na grę w IV lidze. Protesty działaczy, kibiców i piłkarzy pod siedzibą ŚZPN w Katowicach nic nie dały. Pierwszy raz od II Wojny Światowej klub z Wodzisławia nie wziął udziału w oficjalnych rozgrywkach ligowych. Jest to niewątpliwie jeden z najsmutniejszych sezonów w historii klubu.

Piłkarze Odry z prezesem Gostyńskim pod siedzibą ŚZPN

Wydawać by się mogło, że rok to wystarczająco dużo czasu na załatwienie formalności. O ile te w KRS udało się załatwić, o tyle wypłynął problem licencyjny. Nierozliczona dotacja miejska z 2014 roku i zadłużenie względem MOSiR-u stały się przyczyną, dla której Urząd Miasta pismem dyrektora MOSiR nie wyraził zgody na wynajęcie Odrze stadionu. Kolejny rok z rzędu Odra nie wystąpiła w rozgrywkach.

Aby dać kibicom jakąkolwiek rozrywkę, klub postanowił zgłosić do C-klasy drużynę rezerw. W zespole występowali ponownie kibice Odry i piłkarze amatorzy. Historia zatoczyła koło i Odra drugi raz znalazła się w C-klasie. Mecze odbywały się na boisku w Jedłowniku, gdzie podczas pierwszego meczu z KS Świerklany dopingowało zespół ponad 600 widzów.

Dwie Odry w Wodzisławiu

Przez długie lata w Wodzisławiu istniała rozdzielność funkcjonowania klubu seniorskiego i juniorskiego. Tym drugim był KS Centrum, utworzony przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Wodzisławiu, który z czasem dodał szyld Odra do swojej nazwy.

Kluby działały w zgodzie do czasu spadku z Ekstraklasy a następnie 1 ligi. Wówczas władze klubu młodzieżowego miały ambicje na stworzenie drużyny seniorów i odbudowę Odry, w czym ubiegli ich kibice Odry, tworząc w 2011 roku KP Odra 1922. Stosunki pogorszyły się jeszcze bardziej po fuzji Odry ze Startem Bogdanowice. Prezesi obu klubów: Roman Zieliński z MKP Odra Centrum i Grzegorz Gostyński z APN Odry nie przepadali za sobą.

Pomimo wielokrotnych prób połączenia obu klubów, mediacji między stronami, nie doszło do ostatecznego porozumienia.

Michał Demus – piłkarz Wichra Wilchwy podczas meczu A-klasy z Odrą Centrum

Plany budowy piłki seniorskiej przez MKP weszły w życie w 2015 roku. Wobec problemów Odry z uzyskaniem licencji na grę w IV lidze, Młodzieżowy Klub Piłkarski Odra Centrum postanowił zgłosić się do rozgrywek seniorskich. Władze związkowe znalazły przepis, który umożliwił drużynie nie rozpoczynanie od C-klasy, lecz dwa poziomy wyżej.

Wobec degrengolady, jaka panowała w APN Odrze, MKP budował zespół oparty o wychowanków i doświadczonych zawodników z regionu. Drużyna Odry Centrum już w pierwszym roku awansowała do ligi okręgowej.

Środowisko kibiców stało murem za APN Odrą Wodzisław, wyrażając to w mediach społecznościowych oraz happeningach na mieście. Z kolei MKP Odra Centrum była uważana za sztuczny twór. Klub posiadał jednak to, czego brakowało APN – przychylność miejskich urzędników. Stąd w przestrzeni publicznej utarło się określanie jednej Odry mianem „kibicowskiej”, a drugiej – „urzędniczej”.

Mistrzowie Śląska trampkarzy

W 2011 roku, w czasie, gdy powstawała KP Odra 1922, drużyna młodzieżowa MKP rocznika 1998 zdobyła tytuł Mistrzów Śląska Trampkarzy.

Ostatni mecz rozgrywek ze Stadionem Chorzów miał miejsce w Wodzisławiu na stadionie miejskim. Młodzie zawodnicy Odry zagrali najlepiej jak potrafili, wygrywając 2:0.

Kibice Odry urządzili im z tej okazji oprawę meczu rodem z piłki seniorskiej, pokazując, że Odra stanowi jedność, a w młodych piłkarzach jest przyszłość tego klubu.

Rok później ta sama drużyna z rocznika 1998 powtórzyła sukces i ponownie została Mistrzem Śląska Trampkarzy.

Szczególnie zasłużeni dla Odry

Pierwszym prezesem KP Odra 1922 w 2011 roku został Adam Plizga. Jego kadencja trwała niecały rok, gdy stanowisko prezesa klubu po fuzji ze Startem objął Grzegorz Gostyński.

W czasie amatorskich występów w C-klasie należy wyróżnić kilka osób:

  • Rafał Czogalik – napastnik, który występował w Odrze w C-klasie w sezonach 2011/12 i 2015/16, w 3 lidze w sezonie 2012/13 oraz w późniejszych rozgrywkach na poziomie ligi okręgowej.
  • Benedykt Fira – grający asystent trenera w C-klasie w sezonie 2011/12 oraz wielokrotny mistrz Polski z Wisłą Kraków,
  • Rafał Olfans – jedyny zawodnik w powojennej historii, który wystąpił w jednym sezonie (2011/12) jako bramkarz i napastnik, grał również w sezonie 2015/16.
  • Kamil Drzeniek – występował w Odrze w C-klasie w sezonach 2011/12 i 2015/16, wspierał Odrę w 3 lidze w prowadzeniu mediów klubowych.
  • Artur Cichy – grał w Odrze w C-klasie w sezonie 2011/12 oraz w 3 lidze w sezonach 2011/12 – 2012/13.
  • Mateusz Kamiński – zawodnik Odry w C-klasie oraz w 3 lidze w sezonie 2011/12, w późniejszych latach wiceprezes Odry.

Z zawodników grających w 3 lidze warto wspomnieć o:

  • Tomasz Bąkowski – bramkarz, który grał w sezonach 11/12 i 12/13 oraz w późniejszych rozgrywkach na poziomie ligi okręgowej.
  • Grzegorz Kaliciak – były reprezentant Polski i zawodnik Wisły Kraków,
  • Arkadiusz Lalko – związany z Odrą przez długie lata
  • Paweł Polak – były zawodnik Odry w 1 lidze

Wybitne osobistości

Piłkarskie legendy
Tomasz Bąkowskibramkarz
Rafał Olfansbramkarz/napastnik
Benedykt Firaobrońca
Artur Cichyobrońca
Grzegorz Kaliciakobrońca
Mateusz Kamińskiobrońca
Arkadiusz Lalkoobrońca
Kamil Drzeniekobrońca
Artur Gaćpomocnik
Mateusz Krupapomocnik
Piotr Górnickipomocnik
Bartosz Zygułapomocnik
Łukasz Staniekpomocnik
Rafał Czogaliknapastnik
Mateusz Balcernapastnik
Tomasz Młyneknapastnik
Paweł Polaknapastnik
Trenerzy
Ireneusz Gabrysiak2011/12
Tomasz Babuchowski2011/12 – 12/13
Piotr Sowisz2012/13
Grzegorz Jakosz2009/10
Leszek Ojrzyński2010/11
Jarosław Skrobacz2010/11
Mirosław Karpiuktrener bramkarzy
Benedykt Fira
Paweł Sibik
II trener
Tomasz Herbut
Damian Neska
kierownik drużyny
Działacze
Adam Plizgaprezes w C-klasie
Grzegorz Gostyńskiprezes od 3 ligi
Robert Galara
Patryk Gruszka
wiceprezesi
Tomasz Kwietniewski
Krzysztof Gać
Marek Wojtas
Krzysztof Wrona
Artur Rudol
członkowie zarządu
w 3 lidze
Łukasz Chrząszcz
Marek Rotkegel
Krzysztof Leszczyński
Patryk Gruszka
członkowie zarządu
w C-klasie
Dariusz Solarski
Robert Galara
Krzysztof Gać
rada nadzorcza
w 3 lidze

Opisane sezony

Zdjęcia

Prasówka

Scroll to Top