X Akt

XI. Marsz w górę (2016 – 2023)

SSOW organizatorem meczów

Zarząd Odry czynił starania o porozumienie z Miastem co do wynajmu obiektu przy Bogumińskiej. Kibice wspomogli klub akcją w mediach społecznościowych „Stadion dla Odry”. Ponad 1000 fanów wyraziło poparcie dla wynajęcia stadionu przy B8, gdzie od 1922 roku boje toczyła drużyna niebiesko-czerwonych.

Ostatecznie udało się wypracować warunki satysfakcjonujące dla obu stron. Urząd Miasta wynajął stadion Stowarzyszeniu Sympatyków Odry Wodzisław, którzy byli organizatorami meczów Odry.

Grafika reklamująca akcję

W 2017 roku dzięki inicjatywie SSOW ostatni mecz domowy został włączony do obchodów 760-lecia Wodzisławia Śląskiego. Akcja #760SercDlaDumyMiasta miała na celu zgromadzenie co najmniej 760 widzów na Stadionie Aleja podczas meczu z LKS-em Krzyżanowice. Na stadion przybyło prawie 900 widzów.

W tym samym roku wybrano nowe władze Odry. Grzegorza Gostyńskiego zastąpili związani z SSOW Izabela Wiaterek, która objęła funkcję prezesa oraz Patryk Gruszka, który został wiceprezesem.

Piłkarze i kibice zbierają pieniądze dla Odry

W grudniu 2017 r. dzięki zaangażowaniu wiceprezesa Odry Patryka Gruszki, władze Wodzisławia podjęły decyzję o rozłożeniu na raty zadłużenia spółki APN Odra Wodzisław względem miasta i umorzeniu odsetek. Spółka zalegała także pieniądze MOSiR Centrum za korzystanie ze Stadionu Miejskiego.

Większość pieniędzy szła na pokrycie długów, dlatego klubowa kasa pozostawała pusta. W tej sytuacji pomóc postanowili piłkarze Odry – Grzegorz Gojny i Krzysztof Krzyżok. Po spotkaniu z kibicami podjęli decyzję o rozpoczęciu zbiórki pieniędzy w Internecie.

Zbiórka odbywała się za pośrednictwem serwisu zrzutka.pl. Kibice wystawiali na licytację swoje pamiątki, a cały dochód przeznaczali na Odrę. Udało się zebrać ponad 30 tysięcy zł. Dzięki tym pieniądzom zakupiono sprzęt, opłacono boiska treningowe i koszty przejazdów na mecze ligowe.

Paka Wieczorka w IV lidze

Pierwszy sezon w lidze okręgowej był bardzo optymistyczny. Odra włączyła się w walkę o awans do wyższej klasy rozgrywkowej. Niestety przegrane mecze derbowe z Odrą Centrum przeważyły szale. Kolejny sezon był już o wiele słabszy. Problemy finansowe i kadrowe spowodowały, że Odra broniła się przed spadkiem do A-klasy.

W historii Odry już tak bywało, że po trudnym i wyczerpującym sezonie przychodziło odrodzenie. W trakcie trwania rundy wiosennej w Odrze pojawił się nowy sponsor, pan Tomasz Korus, z planem na nową Odrę. Klub walczył do ostatniej kolejki o utrzymanie – z happy endem.

Nowy sponsor wlał nadzieję w serca kibiców. Poziom sportowy i marketingowy wzrósł do rozmiarów, jakich nie było w Wodzisławiu od czasów spadku z Ekstraklasy. Do klubu sprowadzono Ryszarda Wieczorka, który razem z II trenerem Adamem Burkiem budowali zespół na miarę wygrania IV ligi.

Prezes klubu Grzegorz Smiatek przy klubowym autobusie

Zorganizowano profesjonalną prezentację zespołu w Rodzinnym Parku Rozgrywki, na którą przyszło setki kibiców. Oprócz zawodników zaprezentowano obrandowany, klubowy autokar. Przy rynku otwarto pierwszy w historii klubu sklep z pamiątkami Odry. Całość wyglądała bardzo profesjonalnie, podobnie jak oprawa meczów. Oferta gastronomiczna urosła ponad średni poziom, piłkarze jeździli po szkołach reklamować Odrę, a na stadionie zorganizowano m.in dzień dziecka. Symboliczną zmianą było również wykreślenie członu „APN” z nazwy klubu.

Skład Odry był mieszanką zdolnych młodych piłkarzy (nie tylko z regionu), uzupełnionych doświadczonymi, znanymi w Wodzisławiu nazwiskami: Szymiczkiem, J.Wieczorkiem i Zganiaczem.

To wówczas padł nieoficjalny rekord liczby widzów po spadku z Ekstraklasy. Na meczu 11 listopada 2108 roku z Unią Turza na stadion przyszło ok. 3000 osób. Odra wygrała IV ligę wyprzedzając Unię Turza, a kibice Odry świętowali awans na wyjazdowym meczu z Polonią Marklowice w przedostatniej kolejce.

Derby Wodzisławia i jedna Odra

Awans do IV ligi oznaczał kolejne mecze derbowe z MKP Odrą Centrum. W lidze okręgowej „derby Wodzisławia” z Odrą Centrum odbyły się dwa razy i dwukrotnie górą była Odra „urzędnicza”, wygrywając po wyrównanych meczach 1:0. Oba mecze zgromadziły liczną widownię, która w zdecydowanej większości była po stronie Odry „kibicowskiej”.

W IV lidze siła ataku Odry była o wiele większa. W sezonie 2019/20 Odra pokonała MKP 2:1. Spotkanie zgromadziło na trybunach ok. 1500 widzów. Mecz stał na dobrym poziomie, a kibice głośno wyrażali wolę połączenia obu Odr. Po meczu podziękowano piłkarzom obu drużyn, co zostało odebrano bardzo pozytywnie. Runda wiosenna została anulowana z powodu epidemii COVID-19, dlatego meczu rewanżowego nie rozegrano.

Na mieście po cichu zaczęto mówić, że unormowanie sytuacji obu klubów będzie możliwe jedynie w sytuacji, gdy Odra awansuje do III ligi. O połączenie klubów apelowali Prezydent Miasta i radni Wodzisławia z Komisji Sportu i Promocji. Zbliżało się 100-lecie klubu, dlatego każdy chciał zdrowej atmosfery w środowisku piłkarskim. Miał temu sprzyjać również nowy zarząd Odry, który nie był w żaden sposób skłócony z MKP.

Kolejny sezon 2020/21 pokazał ogromną przepaść sportową i organizacyjną, jaka zaczęła dzielić oba kuby. W rundzie jesiennej w ostatnich „derbach Wodzisłąwia” Odra pokonała MKP Odrę Centrum aż 6:0. Potem przyszło jeszcze zwycięstwo w Pucharze Polski 8:2.

Ostatecznie, dzięki porozumieniu działaczy obu klubów, MKP Centrum wycofał się z rozgrywek w IV lidze i nie wystartował w rundzie wiosennej. Wyróżniający się zawodnicy przeszli do Odry. Porozumienie zakładało współpracę pomiędzy oboma klubami: MKP miało szklic młodzież, z kolei Odra – seniorów.

Dokument cementujący współpracę na linii Odra – MKP

III liga dla Wodzisławia

2018/19 był sezonem covidowym, który wprowadził wiele zamieszania. Odra miała zbudowany zespół, który chciał włączyć się o awans do III ligi. Drużyna została wzmocniona byłymi zawodnikami Odry: Słodowym i Lalko. Niestety, po rundzie jesiennej przerwano rozgrywki, uznając dotychczasowe wyniki.

Odra przegrała ostatni mecz domowy z LKS-em Goczałkowice Łukasza Piszczka 0:1, nie wiedząc, że rewanżu nie będzie. Decyzja PZPN – awanse bez spadków, spowodowała, że Odra pozostała w IV lidze na kolejny sezon.

W sezonie 2020/21 zarząd Odry zbudował silny, międzynarodowy zespół. W Wodzisławiu pojawiły się gwiazdy, mające za sobą grę w Ekstraklasie: Emmanuel Sarki, Koba Shalamberidze i Marcin Wodecki, a także były reprezentant Polski Dawid Janczyk. Odra grała odważną, ofensywną piłkę. Ostatecznie drużyna zajęła 1 miejsce, awansując do barażów o III ligę.

Przeciwnikiem były rezerwy ekstraklasowej drużyny Rakowa Częstochowa. Niewielu kibiców dawało szansę Odrze w tym pojedynku. Nawet po zwycięstwie w Wodzisławiu 2:1, nastroje nie były hurraoptymistyczne. Tymczasem postawa drużyny w Częstochowie zaskoczyła prawie wszystkich. Do przerwy utrzymywał się wynik remisowy 1:1, lecz po zmianie stron to Odra zaczęła nadawać tonu. Dwie bramki Rosjanina Abuladze i jedna Kłoska ustaliły wynik spotkania na 4:2 dla Odry.

Kibice Odry zgromadzeni na łące za ogrodzeniem (klub z Częstochowy zabronił im wejścia na stadion) cieszyli się razem z piłkarzami. Po 7 latach III liga wróciła do Wodzisławia, lecz tym razem zdobyto ją w sportowy sposób.

Finansowe deja vu

O ile do wyników sportowych i postawy na boisku nie można mieć do Odry pretensji, o tyle postawa organizacyjna po raz kolejny okazała się piętą achillesową klubu.

Błędy w rozliczeniu dotacji popełnione przez Odrę Gostyńskiego i późniejsze konsekwencje zostały praktycznie w całości powtórzone przez nowych włodarzy. Pomimo spłacenia długów poprzedniego zarządu, w czym ogromna zasługa prezesa Grzegorza Smiatka i wiceprezesa Patryka Gruszki, nowy zarząd po raz kolejny nie potrafił sobie poradzić z rozliczeniem wydatkowania publicznych pieniędzy. Odra nie rozliczyła dwóch dotacji za 2019 i 2020 rok, wobec czego klub dostał nakaz zwrotu całości kwoty 190.000 zł z odsetkami. Na 2021 rok Odra wygrała przetarg na promocję miasta poprzez sport i tutaj (w opinii Urzędu Miasta) również nie spełniono warunków umowy, wobec czego Miasto nie wypłaciło ostatniej transzy. Konsekwencją tego był brak pieniędzy na wypłaty dla zawodników i sztabu szkoleniowego.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że działacze klubu nie zgadzali się z decyzjami Urzędu Miasta, uznając je za niesprawiedliwe. O ile prezes Gostyński toczył spory sądowe z UM (które klub przegrał), o tyle nowy zarząd postanowił iść od razu na ugodę. Faktem jest, że znaczna część pieniędzy otrzymana z Urzędu Miasta w latach 2013-2020, musiała zostać zwrócona wraz z odsetkami (część długu została przez UM umorzona).

Gdyby tego było mało, do klubu dotarła informacja o śmierci głównego sponsora Odry Tomasza Korusa, który już od kilku miesięcy przestał angażować się finansowo w klub. Odra pomimo awansu do 3 ligi stanęła na skraju upadłości.

Grupa działaczy doprowadziła do zorganizowania spotkania dla przedsiębiorców, którzy mogliby objąć udziały w spółce. Spotkanie odbyło się w październiku 2021 roku na sali konferencyjnej Dworca PKP w Wodzisławiu. Wzięli w nim udział właściciele lokalnych firm, przedstawiciele Miasta wiceprezydent Izabela Kalinowska oraz radny Łukasz Chrząszcz, a także władze Odry Wodzisław. Spotkanie okazało się owocne. Wielu przedsiębiorców wyraziło wolę zaangażowania się w klub i pomocy Odrze. Klub pomału zaczął stawać na finansowe nogi. Długi wobec Miasta za nierozliczone dotacje, wobec ZUS, US i piłkarzy zostały rozłożone na raty. Dzięki wpłatom nowych udziałowców, zdobyto środki na działania bieżące.

100-lecie Odry

W 2022 roku przypadała setna rocznica oficjalnej daty założenia Odry Wodzisław. Stowarzyszenie Nasza Odra Socios zorganizowało obchody tej uroczystości, które odbyły się 15 sierpnia 2022 roku na stadionie. Osobą odpowiedzialną za organizację był późniejszy wiceprezes Odry Michał Majdowski.

Jubileusz rozpoczął się od przemarszu orkiestry górniczej spod szpitala na stadion. Następnie rozegrano mecz pokazowy Kibice Odry vs. Lejdis Odra oraz zorganizowano zawody i konkursy z nagrodami pod patronatem Śląskiego Związku Pikłi Nożnej. Główną atrakcją dnia był mecz legend Odry Wodzisław Niebiescy vs. Czerwoni. Zawodników podzielono wg daty urodzenia (parzyści vs. nieparzyści). Wśród zawodników można było zobaczyć gwiazdy ekstraklasowej Odry: Marcina Malinowskiego, Marka Saganowskiego, Pawła Sibika, Piotra Urbańczyka, Pawła Primela, Ryszarda Wieczorka, Marcina Wodeckiego i wielu innych.

Po meczu odbył się mecz pokazowy e-sportowej drużyny Odry, która mierzyła się z reprezentają Polski w grze PES wersja 11-osobowa, a następnie prezentacja 3-ligowej drużyny Odry Wodzisław przed sezonem 2022/23.

Jubileusz zakończył oszałamiający pokaz pirotechniczny zorganizowany przez kibiców. Łącznie przez cały dzień impreza zgromadziła ok. 3000 osób.

W obchody jubileuszu 100-lecia włączyły się władze miejskie. Pracownicy Muzeum zorganizowali w nowo wyremontowanym Pałacu Dietriechsteinów wystawę pt. „100 lat Odry Wodzisław”. Wystawa zgromadziła liczne pamiątki, zdjęcia, trofea i koszulki Odry. W czasie zwiedzania puszczane były skróty meczów Odry z czasów grania w Ekstraklasie.

W tym miejscu, aby wyrazić swój wkład w 100-lecie Odry, napiszę wyjątkowo korzystając z 1 os. liczby pojedynczej. W sierpniu 2021 roku zgłosiłem do budżetu Wodzisławia wniosek o postawienie wiaty przystankowej w formie bramki na przystanku „Urząd Miasta”. Dzięki przychylności Prezydenta i pracy pracowników UM, inwestycja doszła do skutku. Wiata jest prawdziwą, niebiesko-czerwoną ozdobą. W czerwcu z pomocą stowarzyszenia Nasza Odra Socios zorgniazowałem konkurs malarski na obraz „100-lecie Odry Wodzisław”. Niezależna komisja oceniająca wybrała zwycięską pracę Pani Karoliny George z Wrocławia, z kolei nagrodę kibiców zdobyła praca pani Ewy Iwanowskiej z Wodzisławia Śląskiego.

Wiata przystankowa na 100-lecie Odry Wodzisław

Strona na której jesteś drogi czytelniku również powstała w celu upamiętnienia 100 lat działalności kibiców, działaczy i piłkarzy Odry Wodzisław.

Afera korupcyjna

W 2022 roku wybuchła wojna na Ukrainie, w związku z czym rozgrywki krajowe w tym kraju zawieszono. PZPN aby pomóc ukraińskim piłkarzom, ułatwił procedury kontraktowania zawodników z tego kraju.

Zarząd Odry Wodzisław w sezonie 2022/23 sprowadził do klubu sześciu piłkarzy ukraińskich: bramkarza Onopko, obrońcę Protsyshyna, pomocników Czepurnenko, Kovernyka i Tsybulnyk oraz napastnika Karpenko. Większość z nich grała poprzednio na wysokich szczeblach rozgrywek w ligach ukraińskiej, kazachskiej i kirgisjkiej, toteż fani Odry żywili z nimi duże nadzieje.

W sparingach przed sezonem jak i w początkowej fazie sezonu Odra radziła sobie nieźle. Pierwsze nietypowe ruchy na zakładach bukmacherskich zostały zgłoszone podczas meczu wyjazdowego z Chrobrym Głogów. Pomimo prowadzenia, ostatecznie Odra przegrała ten mecz 2:3. Do końca rundy Odrze przytrafiały się bardzo wysokie porażki jak 0:5 z Lechią Zielona Góra, 1:6 ze Stilonem czy 1:5 z Polonią Bytom.

Choć niektóre zagrania i wielość rzutów karnych na korzyść przeciwników raziły w oczy, to dopiero wywiad w TVP Sport z anonimowym pracownikiem zakładów bukmacherskiech wywołał ogólnopolską burzę medialną. Wysokie zakłady na liczbę goli w meczu miały wpływać zza wschodniej granicy na konkretne mecze, w tym te przegrane wysoko przez Odrę.

Władze klubu zobowiązały się do współpracy z PZPN i organami ścigania w celu wyjaśnienia sprawy. Umowy z Ukraińcami były rozwiązywane na bieżąco, choć powodem były względy ekonomiczne i słaba postawa ukraińskich graczy.

Tajemnicą Poliszynela były zapisy w kontraktach ukraińskich zawodników, które miały przewidywać kary wypłacane zawodnikom przez klub, jeśli ci nie będą spędzać na boisku wystarczającej liczby minut.

Szczególnie zasłużeni dla Odry

Pierwszą kobietą w historii, która została prezesem Odry była Izabela Wiaterek. Prezesem, za którego kadencji Odra uzyskała dwa awanse – z okręgówki do IV ligi i z IV ligi do III ligi, a jednocześnie nie rozliczyła dwóch dotacji miejskich był Grzegorz Smiatek.

Wśród aktywnych działaczy tamtych lat warto wspomnieć o Piotrze Mendli, który od 2011 r., bardzo często wyłącznie społecznie, zajmował się marketingiem Odry i budową elektronicznej kroniki klubu. Zmarł nagle 4.02.2019 r. w wieku 27 lat.

To za kadencji Ryszarda Wieczorka Odra uzyskała awans do IV ligi. W IV lidze zespół przejął Adam Burek, któremu w awansie przeszkodziła pandemia i zakończenie sezonu po rundzie jesiennej. Awans do III ligi to dzieło dyrektora sportowego Damiana Wróbla oraz trenera Damiana Nowaka.

W czasie ostatnich lat należy wyróżnić kilku piłkarzy:

  • Grzegorz Gojny – król strzelców sezonu 16/17 i autor publicznej zbiórki pieniędzy na Odrę.
  • Krzysztof Krzyżok – przebył z Odrą drogę od okręgówki do 3 ligi, autor publicznej zbiórki pieniędzy na Odrę.
  • Artur Gać – występował w Odrze z przerwami od III ligi w 2011 do III ligi w 2021 r.
  • Patryk Dudziński – król strzelców ligi okręgowej oraz najlepszy strzelec Odry w sezone19/20, jeden z liderów tamtego zespołu, bardzo lubiany wśród kibiców Odry.
  • Adrian Tabala – król strzelców IV ligi i jeden z najlepszych zawodników Odry w sezonie 20/21.
  • Arkadiusz Lalko – czołowy obrońca Odry, grał w klubie przez długie lata.

Wybitne osobistości

Zasłużeni piłkarze
Karol Wacławiecbramkarz
Grzegorz Wnukbramkarz
Michał Antkowiakbramkarz
Artur Gaćobrońca
Krzysztof Krzyżokobrońca
Błażej Radlerobrońca
Piotr Szymiczekobrońca
Piotr Górnickiobrońca
Mateusz Słodowyobrońca
Arkadiusz Lalkoobrońca
Damian Tarkapomocnik
Jarosław Wieczorekpomocnik
Mariusz Zganiaczpomocnik
Jarosław Wieczorekpomocnik
Arkadiusz Wośpomocnik
Marcin Radzewiczpomocnik
Marcin Wodeckipomocnik
Koba Shalamberidzepomocnik
Dawid Janczykpomocnik
Patryk Dudzińskinapastnik
Adrian Tabalanapastnik
Grzegorz Gojnynapastnik
Marcin Oślizloknapastnik
Trenerzy
Tomasz Włoka2016/17 – 17/18
Ryszard Wieczorek2018/19
Adam Burek2019/20 – 20/21
Arkadiusz Tracz2020/21
Damian Nowak2020/21 – 21/22
Mieczysław Jakubowski2021/22
Łukasz Targiel2021/22
Ryszard Wieczorek2021/22
Jacek Trzeciak2022/23
Piotr Hauder2022/23
Michał Czyż2023/24
Kamil Rakoczy
Adam Burek
Jacek Gorczyca
Mario Barrera
Marcin Grabowski
Marcin Ćwikliński
Mateusz Wrana
Adam Burek
Bartłomiej Socha
Szymon Pietkiewicz
II trener
Piotr Czop
Grzegorz Smiatek
Benjamin Jastrzębowski
Grzegorz Garbocz
Krystian Majerczyk
trener bramkarzy
Agnieszka Szybistrener przyg.
motorycznego
Izabela Wiaterek
Błażej Pabijasz
Cezary Kujan
Jan Brocki
kierownik drużyny
Ewa Błaszczykfizjoterapeutka
Działacze
Grzegorz Gostyński2016/17 – 17/18
Izabela Wiaterek2017/18
Izabela Andrzejczyk2017/18 – 18/19
Grzegorz Smiatek2018/19 – 21/22
Tomasz Stolarski2021/22 – 22/23
Marcin Piwoński2022/23 – 23/24
Maciej Handwerker2023/24 – …
Patryk Gruszka
Mateusz Kamiński
Adrian Kuźma
Damian Wróbel
Michał Majdowski
Mariusz Adamczyk
Maciej Góralski
wiceprezes /
czł. zarządu
Sebastian Paulus
Adam Burek
dyrektor sportowy
Damian Wróbeldyrektor zarządzający
Zenon Rek
Dawid Tatarczyk
Dariusz Kozielski
rada nadzorcza
Piotr Mendladziałacz
Tomasz Korus
Michał Piotrowski
sponsor

Opisane sezony

Zdjęcia

Prasówka

X Akt

Scroll to Top