VII. Rycerze jesieni (2000 – 2004)

Mistrzowie rundy jesiennej

Budowa zespołu, który w sezonie 2001/02 zdobył mistrzostwo jesieni rozpoczęła się sezon wcześniej. Ryszard Wieczorek jako asystent trenera Wyrobka był blisko drużyny. Zespół był spokojnie budowany i grał stabilnie. Stabilizacja dała efekt i w sezonie 2001/02 nastąpiła zwyżka formy.

Trenerem został Ryszard Wieczorek, który mógł pokazać swój kunszt trenerski. W związku z reorganizacją ligi, podzielono ekstraklasę na dwie grupy. Odra znalazła się w jednej grupie z GKS-em Katowice, Zagłębiem Lubin, Górnikiem Zabrze, Widzewem Łódź, Wisłą Kraków, Polonią Warszawa i KSZO Ostrowiec. Celem było zajęcie miejsca w pierwszej „4”, gwarantującego grę w grupie mistrzowskiej.

W pierwszych 7 meczach zespół zdobył 13 punktów i nic nie wskazywało ostatecznego sukcesu. Przyszły jednak rewanże, gdzie Odra biła prawie każdego. Na 21 pkt drużyna zdobyła 18 pkt i zdobyła Mistrzostwo Jesieni.

W pamięci zostanie zwycięstwo z Wisłą Kraków (1:0), która była wtedy u szczytu formy. Ostatni mecz grano w Ostrowcu, gdzie po zwycięstwie 3:0 trener Ryszard Wieczorek pasował piłkarzy na rycerzy jesieni.

W rundzie wiosennej Odra spisywała się już o wiele słabiej. Wydaje się, że drużyna nie udźwignęła ciężaru i nadziei, jakie mieli fani wodzisławskiego zespołu po tak udanej jesieni. Zdobycie 5 miejsca w końcowej tabeli sezonu 2001/02 jest jednak jednym z największych sukcesów klubu.

Odra blisko Mistrzostwa

W nowym sezonie 2002/03 do Odry przybył król strzelców II ligi Jacek Ziarkowski. Razem z Michałem Chałbińskim stworzyli oni jeden z najlepszych duetów strzeleckich w historii występów Odry w Ekstraklasie.

Odra prowadzona przez Ryszarda Wieczorka spisywała się bardzo dobrze, zajmując na półmetku 4 miejsce ze stratą 5 pkt do pierwszej Wisły Kraków. W rundzie rewanżowej drużyna nie zwalniała tempa i po 22 kolejkach znajdowała się na 2 miejscu ligowej tabeli.

Gdy w 23 kolejce Odra rozgromiła na wyjeździe Pogoń Szczecin 7:1 kibice uwierzyli, że możliwe jest powtórzenie sukcesu z 1997 roku. Nawet wówczas Odra nie była tak wysoko w końcowej fazie sezonu.

Niestety, drużyna dostała zadyszki. W ostatnich 7 meczach Odra zdobyła tylko 4 punkty i ostatecznie zajęła 5 miejsce w tabeli Ekstraklasy.

Krótka przygoda w Pucharze INTERTOTO

Nagrodą pocieszenia za 5 miejsce w sezonie 2002/03 był występ w Pucharze Intertoto. Losowanie przydzieliło nam irlandzki zespół Shamrock Rovers.

Przed meczem Odra – Shamrock Rovers

W pierwszym meczu, który odbył się w Wodzisławiu, Odra pomimo optycznej przewagi uległa gościom 1:2. W rewanżu również nie udało się wywieźć korzystnego wyniku (porażka 0:1). W następnej rundzie Shamrock trafił na Slovan Liberec i uległ gładko 0:4.

W kolejnym sezonie 2003/04 zespół Odry ponownie zgłosił drużynę do rozgrywek i udało się w nich zagrać. Tym razem wodzisławianie trafili na białoruskie Dynamo Mińsk.

W pierwszym meczu w Wodzisławiu Odra wygrała 1:0 po bramce Marka Kubisza. Była to jednocześnie ostatnia jak dotychczas bramka dla Odry w europejskich pucharach. W rewanżu drużyna uległa Dynamo 0:2 i odpadła z dalszych rozgrywek. Dynamo przeszło następny zespół, którym był serbski Sartid Smederevo i odpadło w III rundzie z francuskim Lille OSC.

80-lecie Odry

W 2002 roku Odra obchodziła 80-lecie istnienia. Z tej okazji klub zorganizował obchody na stadionie oraz galę w Domu Kultury.

Festyn na stadionie został połączony z miejską imprezą „Zakończenia lata”, która niegdyś corocznie odbywała się w Wodzisławiu. Na scenie przy budynku klubowym wystąpił zespół VOX, a na płycie boiska zorganizowano mecz pomiędzy Oldbojami Odry i Reprezentacją Artystów Polskich. W zespole Odry zagrało wielu sponsorów i działaczy klubu.

Zdjęcie z meczu Oldboje Odry – Artyści

Oldboje Odry, którzy zwyciężyli 3:1, wystąpili w składzie: Ireneusz Serwotka, R. Wistuba, M. Kugiel, A. Badaj, J. Bochynek, J. Skupień, W. Mitko, Cz. Rychlik, E. Koralewski, A. Graczyński, E. Tatarczyk, Z. Zaborowski, J. Dzierżawa, A. Zając, > Witelus, R. Witelus, M. Janeta, A. Bielawski, K. Kopeć, M. Bęben, J. Należyty, M. Cudnowski, F. Krótki, M. Karwot, D. Cichecki, J. Kwiek, Cz. Wyrobek, R. Wieczorek, E. Socha, T. Kaczmarczyk, A. Wiśniowski, gościnnie wystąpił Klaudiusz Sevković.

Druga część obchodów miała miejsce na sali MOK. Wraz z galą odbyło się zebranie sprawozdawczo – wyborcze.

Od lewej I. Serwotka, L. Litwora i H. Kłosok

Cieszynki Rocky’ego

Drużyna była zgrana również poza boiskiem. Piłkarze Odry farbowali włosy na jeden kolor, aby pokazać jedność.

Twarzą tamtych lat był zdecydowanie Piotr Rocki. Szybki, zwrotny i sprytny piłkarz, który był obdarzony niezwykłą charyzmą. To za jego namową drużyna wykonywała cieszynki, o których mówiła cała Polska.

Piotr Rocki w roli Lajkonika w meczu z Wisłą Kraków

Humorystyczne eksponowanie radości po strzelonych bramkach przeszło do historii wodzisławskiego klubu.

Po poniedziałkowym treningu rzucałem temat i każdy do środy musiał go przemyśleć, w piątek mieliśmy próbę generalną, wcześniej przygotowywałem rekwizyty. W scenkach musieli brać udział wszyscy, nawet rezerwowi, bo nie wiadomo, na kogo trener postawi

Piotr Rocki – „Dziennik Zachodni”

Najpopularniejsze cieszynki:

  • Lajkonik i krakowiaczek w meczu z Wisłą Kraków,
  • lokomotywa w meczu z Lechem Poznań,
  • orkiestra górnicza w meczu z Górnikiem Zabrze,
  • kapela w mecz z Polonią Warszawa,
  • dyskobol w meczu z Dyskobolią Grodzisk Wlkp,
  • pasowanie na rycerzy w Ostrowcu Św.

Trzeba przypomnieć, że cieszynki nie podobały się wszystkim. Swoje oburzenie wygłaszali zwłaszcza dziennikarze sympatyzującymi z innymi drużynami.

Dwa razy po 3:2

Meczami, które wodzisławscy kibice wspominali latami, były potyczki z Wisłą Kraków w Wodzisławiu w sezonach 2002/03 i 2003/04.

Wisła była wówczas wielokrotnym mistrzem Polski i najlepszą polską drużyną, toteż mecze przyciągały komplet kibiców. To, co tak elektryzuje kibiców to wynik tych meczów oraz ich przebieg.

20/10/2002
MKS Odra Wodzisław Śl. 3:2 (3:0) Wisła Kraków
(br. Jarosz '8, Sibik ’14 (k), Ziarkowski ’40)

Sezon 2002/03

24/10/2003
MKS Odra Wodzisław Śl. 3:2 (3:0) Wisła Kraków
(br. Nosal ’13, Sáblík ’25, Sokołowski ’38)

Sezon 2003/04

W obu meczach Odra prowadziła do przerwy 3:0 i za każdym razem Wisła próbowała odrobić straty w drugiej części meczów, ale kończyło się na 3:2. Co ciekawe, między meczami minął praktycznie równy rok, gdyż odbyły się w październiku.

Na następny mecz z Wisłą w Wodzisławiu kibice Odry przygotowali kartki z wydrukowanym wynikiem 3:2.

Legendy i wychowankowie z początku tysiąclecia

Na początku lat 2000 do Odry ściągano zawodników, często na wypożyczenie, którzy odbudowywali się w zespole znad czeskiej granicy. Duża w tym zasługa menedżera Edwarda Sochy.

W tamtym czasie w Odrze grali między innymi Grzegorz Rasiak i Marek Saganowski – późniejsi reprezentanci Polski i zawodnicy drużyn ligi angielskiej. Kibiców elektryzowała również osoba Dariusza Dudka, brata Jerzego Dudka.

Prawdziwą legendą tamtych lat jest Piotr Rocki. Popularny Rocky zaskarbił sobie szczególne względy wśród kibiców Odry Wodzisław.

Wyróżniającą się postacią w Odrze był Paweł Sibik. Nagrodą za wspaniałą grę w Odrze było powołanie do kadry narodowej Jerzego Engela na Mistrzostwa Świata w Korei i Japonii w 2002 roku. Paweł Sibik zagrał końcówkę w wygranym meczu z USA.

Wspomniany już duet Chałbiński – Ziarkowski siał postrach wśród obrońców Ekstraklasy w sezonie 2002/03. Dogrywał im z kolei Mały, czyli Marcin Nowacki.

Bramki wodzisławskiej Odry bronił Marcin Bęben, syn Marka, który pełnił wówczas rolę trenera bramkarzy. Jest to z pewnością jeden z najlepszych bramkarzy, jakich miała Odra. Pod jego okiem wyrastał Mariusz Pawełek, będący wówczas drugim bramkarzem.

Wśród młodych zawodników pierwsze kroki w seniorskiej piłce stawiali wówczas również Piotr Szymiczek, Aleksander Kwiek, Bartłomiej Socha i Jarosław Wieczorek.

Ojcem tych sukcesów jest niewątpliwie I trener zespołu – Ryszard Wieczorek. Będąc ikoną wodzisławskiej piłki nożnej pokazał, że jako trener może być równie skuteczny jak piłkarz.

Wybitne osobistości

Piłkarskie legendy
Marek Bębenbramkarz
Grzegorz Tomalabramkarz
Dariusz Dudekobrońca
Jacek Matyjaobrońca
Ariel Jakubowskiobrońca
Radim Sablik obrońca
Marcin Malinowskipomocnik
Marcin Nowackipomocnik
Przemysław Plutapomocnik
Wojciech Myszorpomocnik
Paweł Sibikpomocnik
Wojciech Grzybpomocnik
Jacek Ziarkowskinapastnik
Łukasz Sosinnapastnik
Marek Saganowskinapastnik
Grzegorz Rasiaknapastnik
Michał Chałbińskinapastnik
Trenerzy
Jerzy Wyrobek2000/01
Ryszard Wieczorek2001/02
Marek Bębentrener bramkarzy
Janusz Kosubekasystent Wieczorka
Działacze
Ireneusz Serwotkaprezes
Edward Sochadyrektor ds. sportowych
Edwin Koralewskiwiceprezes
Arkadiusz Liana, Marek Biesmasażyści
Ryszard Zakrzewskilekarz

Opisane sezony

Zdjęcia

Prasówka

Scroll to Top